Mariusz Błaszczak w Katowicach. Minister zapowiedział wielką defiladę wojsk w Katowicach

i

Autor: Joanna Łukawska Mariusz Błaszczak w Katowicach. Minister zapowiedział wielką defiladę wojsk w Katowicach

Mariusz Błaszczak w Katowicach. Minister zapowiedział wielką defiladę wojsk!

2019-07-11 12:57

W Katowicach odbyła się konferencja prasowa z udziałem ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, prezydenta miasta Marcina Krupy i wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka. Tematem przewodnim była wielka defilada Wojska Polskiego zaplanowana na 15 sierpnia.

Defilada w Katowicach odbędzie się z okazji Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia. Nie można jednak zapomnieć, że w tym roku przypada także 100 rocznica I powstania śląskiego, a także 99. rocznica bitwy warszawskiej. W defiladzie zatytułowanej "Wierni Polsce" wezmą udział m.in. jednostki specjalsów, spadochroniarzy, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Widzowie zobaczą na żywo wojskowe pojazdy, m.in. słynne Rosomaki i czołgi Leopard. Swój udział w wydarzeniu będą miały Siły Powietrzne. Niebo nad Katowicami przetną chociażby myśliwce F-16 oraz śmigłowce.

Ogółem w defiladzie weźmie udział 2,6 tys żołnierzy i 185 innych jednostek sprzętu. Nad Katowicami przeleci 60 statków powietrznych. Wojsko wyruszy z ul. Bagiennej, następnie przez al. Roździeńskiego w kierunku ronda im. gen. Ziętka i dalej aleją Korfantego aż na rondo Pętli Słonecznej.

Wraz z polskimi wojskami udział w defiladzie zapowiedzieli żołnierze z państw sojuszniczych - Stanów Zjednoczonych, Rumunii czy Chorwacji. Nie zabraknie również górników. Początek defilady przewidziano na godzinę 14.00.