MASAKRA. Ksiądz wyciągnął broń i pociągnął za spust! Ranny żołnierz

i

Autor: pixabay.com

MASAKRA. Ksiądz wyciągnął broń i pociągnął za spust! Ranił żołnierza

2020-11-16 13:53

Co to były czasy! Dokładnie 100 lat temu Polacy żyli w zupełnie innej rzeczywistości niż obecnie. Inaczej funkcjonowały również media, które z egzaltacją relacjonowały to, co działo się m.in. na Górnym Śląsku. Ci, którzy są ciekawi co działo się przed laty, mogą poczytać wycinki prasowe ze Śląska z lat 1917-1922. Są one dostępne online na stronie Instytutu Śląskiego.

Instytut Śląski w Opolu otworzył w listopadzie tego roku archiwum dla wielbicieli historii Śląska i wycinków prasowych. Na stronie, do której odnośnik znajduje się TUTAJ, można bezpłatnie znaleźć artykuły prasowe z przeszłości. W bazie dostępnych jest ponad 13 tysięcy wycinków z lat 1918-1921. - Archiwum ma przede wszystkim funkcję popularyzatorską - chcemy ułatwić mieszkańcom regionu dostęp do źródeł historycznych, a wiążąc je z dokładnym czasem i miejscem, uczynić je jednocześnie bardziej przystępnymi i atrakcyjnymi. Będzie to z pewnością gratka dla pasjonatów historii lokalnej, autorów drzew genealogicznych, ale też np. samorządów, czy profesjonalnych historyków specjalizujących się w okresie Plebiscytu i Powstań Śląskich - mówi w rozmowie z serwisem Nowiny.pl Piotr Solga, asystent prasowy Instytutu Śląskiego w Opolu.

Dąbrowa Górnicza. KRWAWY finał libacji! 50-latek podziurawił kompana od kieliszka

My z ciekawości sprawdziliśmy, co rozgrzewało opinię publiczną dokładnie 100 lat temu - w listopadzie 1920 roku. Wśród wydarzeń odnotowano m.in. proces polskiego księdza katolickiego o nazwisku Potempa przed sądem w Gliwicach. Duchowny postrzelił niemieckiego stosstrupplera (żołnierza), ponieważ został napadnięty i oddawał strzały, żeby się bronić. Mimo tego sąd nie uwzględnił tego faktu i skazał Potempę na rok pozbawienia wolności. Obrońcy odwołali się od wyroku, który wzburzył także Polaków mieszkających na terenie Górnego Śląska. Artykuł o księdzu Potempie pochodzi z periodyku o nazwie "Przewodnik Wiejski".

Policja pilnuje Kaczyńskiego? Radiowozy pod domem i kościołem

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki