Moc gwiazd, darmowe prezenty i wspólne kolędowanie! Gramy z Gestem w Dąbrowie Górniczej

i

Autor: Pexels

Będzie się działo!

Moc gwiazd, darmowe prezenty i wspólne kolędowanie! Gramy z Gestem w Dąbrowie Górniczej

2022-12-14 6:41

Będzie wspólne ubieranie choinki, kolędowanie z gwiazdami i prezenty dla dzieci - moc atrakcji czeka na mieszkańców Dąbrowy Górniczej. W ramach akcji "Gramy z Gestem" w Fabryce Pełnej Życia zaplanowano mnóstwo zimowych i świątecznych atrakcji. Nie zabraknie gwiazd - pojawią się m.in. Norbi, Elżbieta Romanowska, Michał Wiśniewski, Ewelina Lisowska czy Jan Kliment. Będzie się działo!

Boże Narodzenie obchodzone jest w Polsce od 966 roku. Po Wigilii nastawał dzień Godów lub Godniów. Po porannej mszy zasiadano do uginającego się od wszelkich dóbr stołu, przy którym do wieczora jedzono, modlono się i kolędowano. Wszelka praca była zakazana, restrykcjami obejmowano też czynności higieniczne, a nawet zerkanie w lusterko. To był czas dla najbliższej rodziny i spraw duchowych.

Zwyczaj obdarowywania bliskich prezentami pojawił się w XIII wieku, na pamiątkę wizyty w słynnej Stajence Trzech Monarchów ze Wschodu. Jak pamiętamy, Dzieciątko dostało wówczas mirrę, kadzidło i złoto. Po latach Ślązacy postanowili, że teraz to Dzieciątko będzie przynosić prezenty. W rejonie Zagłębia za dystrybucję prezentów odpowiedzialna jest Gwiazda. W pozostałych częściach Polski są jeszcze Mikołaj, Gwiazdor, Aniołek i Śnieżynka.

Pierwsza choinka w polskim domu pojawiła się na przełomie XVIII I XIX wieku, a pierwsze ozdoby choinkowe zawisły na drzewkach dopiero w latach 20. XX wieku.

Z kolei w 2021 roku po raz pierwszy odbyło się “Gramy z Gestem”, za to od razu w czterech miastach Polski.

“Gramy z Gestem” można śmiało nazywać “Gwiazdką z Gwiazdkami”, ponieważ to najjaśniejsze gwiazdy show biznesu wprowadzają mieszkańców w świąteczny nastrój.

W tym roku “Gramy z Gestem” przybywa do Dąbrowy Górniczej. Na terenie zabytkowej Fabryki Pełnej Życia staną przeszklone kontenery. W jednym z nich zasiądzie ekipa Radia ESKA, w drugim - mistrzowie kuchni Adam Borowicz i Marcin Piotrowski wyczarują regionalne wigilijne przysmaki. Zagłębiacy będą mieli szansę sprawdzić, czy wykorzystane receptury zgadzają się z pradziadkowymi, może nawet coś doradzą. Wiadomo przecież, że Święta bez stołu zastawionego tradycyjnymi potrawami nie mają uroku. 

Moc gwiazd, darmowe prezenty i wspólne kolędowanie! Gramy z Gestem w Dąbrowie Górniczej

i

Autor: materiały prasowe Moc gwiazd, darmowe prezenty i wspólne kolędowanie! Gramy z Gestem w Dąbrowie Górniczej

Na środku placu stanie choinka. Przystroimy ją wspólnie – my, dziennikarze Radia ESKA, rodzice, dziadkowie i dzieci, które własnoręcznie pomalują bombki podczas  specjalnie dla nich zorganizowanych warsztatów. Talent artystyczny będzie miał szansę objawić  się także przy zdobieniu porcelany i na warsztatach koronkarskich, prowadzonych przez Mistrzynie z Koniakowa! Przystrajanie choinki to poważne wyzwanie, dlatego pomogą nam Gwiazdy – pochodzący z Metropolii Piotr Polk, Joanna i Paweł Orleańscy, panowie z kabaretu Rak  i Ci, którzy Śląsk i Zagłębie znają z opowieści lub koncertów – Norbi, Elżbieta Romanowska, Michał Wiśniewski, Ewelina Lisowska, Jan Kliment, itd.

Skoro są artyści śpiewający, to musi być kolędowanie. Czy  Czerwonowłosy zna wszystkie zwrotki  “Przybieżeli do Betlejem?” A skoro kolędowanie, to i prezenty! Mamy ich do rozdania pół tysiąca, żadne dziecko nie wyjdzie z pustymi rękami. A gdy już zapadnie noc, pojawi się… Nie, nie Meluzyna, Skarbek ani Utopiec. Wtedy pojawi się połykacz ognia. W końcu w Święta każdy powinien najeść się do syta.

Zapraszamy, bądźcie z nami!

Niedziela, 18 grudnia, Dąbrowa Górnicza, Fabryka Pełna Życia. Czekamy od 16:00 do 20:00.

Artykuł Sponsorowany