Na ulicach będzie jaśniej i oszczędniej. 56 mln zł na lepsze oświetlenie

2019-09-17 16:09 abe
magistrat_Sosnowiec_oświetlenie_noc
Autor: Andrzej Bęben

Kiedyś była ważna elektryfikacja. Teraz ważna jest modernizacja tego , co rozjaśnia mrok na ulicach. Generalnie zbliża się generalna wymiana przestarzałych lamp sodowych i rtęciowych na LED-owe. Do tej zmiany w 11 gminach województwa śląskiego wojewódzki samorząd dołoży z tzw. środków unijnych.

Na przykład: w Bytomiu 2230 energochłonnych opraw sodowych i rtęciowych wymienionych będzie na energooszczędne oprawy LED „z wbudowanym zasilaczem ze stałym nastawem godzin redukcji mocy oprawy, wraz z niezbędną wymianą wysięgników, przewodów podłączeniowych, montażem oznakowań identyfikacyjnych, tymczasową organizacją ruchu i pomiarami”. Taka inwestycja będzie kosztowała ok. 2,8 mln zł. W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego marszałek Jakub Chełstowski podpisał z przedstawicielami 11 gmin umowy o dofinansowanie „15 projektów z zakresu efektywności energetycznej. Ich łączna kwota to blisko 74,4 mln zł, w tym dofinansowanie ze środków unijnych to ponad 56 mln zł”. To oznacza, że wymieni się 13 tys. lamp i 2,3 tys. słupów oświetleniowych w całym regionie. Ta modernizacja „znacząco poprawi komfort życia i obniży koszty oświetlenia w gminach”.

LED-owo będzie w gminach: Bytom, Suszec, Bieruń, Ciasna, Chorzów, Gierałtowice, Ornontowice, Orzesze, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, i Tychy. Te dwie ostatnie – podaje UMWŚ – dostaną największe dofinansowanie: odpowiednio 16,5 mln zł i 14,5 mln zł.