Nowa metoda oszustów. Wiele osób to robi! Oni to wykorzystują

2021-03-23 10:15

W dobie epidemii koronawirusa wiele osób korzysta z zakupów online. Gdy sklepy są zamknięte jest to czasem jedyny ratunek, aby nabyć potrzebną lub pożądaną rzecz. Niestety, trzeba uważać na wszelkiej maści oszustów! Zrobią wszystko, aby dobrać się do cudzych pieniędzy. Policjanci ze Śląska ostrzegają przed osobami, które podszywają się pod firmy kurierskie. Oszuści wysyłają SMS-y z linkiem do strony, na której należy dokonać rzekomej dopłaty do przesyłki i tym samym umożliwić im wyłudzenie środków z konta bankowego.

Dostałeś takiego SMS-a? Nie przelewaj żadnych pieniędzy!

i

Autor: Pixabay.com Dostałeś takiego SMS-a? Nie przelewaj żadnych pieniędzy!

Śląskie. Oszuści podszywają się pod firmy kurierskie. Policja ostrzega

Jak czytamy w komunikacie policjantów z Cieszyna oszuści coraz chętniej podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają SMS-y z informacją o konieczności dopłaty do przesyłki. Korzystają z faktu, że wiele osób coraz częściej w dobie pandemii korzysta z tej formy zakupów. - Zazwyczaj kwota, jaką należy wpłacić, jest bardzo niska - w granicach 1 zł. W wiadomości podany jest także link, który przekierowuje potencjalną ofiarę na stronę łudząco podobną do strony banku bądź operatora płatności, gdzie nieświadoma osoba wprowadza wrażliwe dane dotyczące konta takie jak login czy hasło i umożliwia tym samym przechwycenie tych danych przez oszustów. Ktoś, kto często otrzymuje paczki, jest łatwym celem dla przestępców, zwłaszcza jeśli oczekuje akurat na przesyłkę - opisują mundurowi.

To nie jest jedyny sposób wyłudzania pieniędzy przez fałszywych kurierów. Oszuści wysyłają również linki do aplikacji, które infekują telefon i pozwalają internetowym złodziejom na wzbogacenie się cudzym kosztem. Mogą bowiem uzyskać dostęp do konta bankowego. Telefony są łatwiejszym celem do ataku, bowiem komputery osobiste mają lepszą ochronę przed ewentualnym "włamaniem".

Zobacz również: Katowice. Potworne oszustwo! Tak wykorzystano chore na raka dzieci? SZOK! [UWAGA TVN]

- Apelujemy o ostrożność i dokładne czytanie wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów. Poświęcenie kilku sekund na zweryfikowanie, jaką transakcję mamy zaakceptować, może uratować nas przed utratą dużej kwoty pieniędzy - podsumowują mundurowi.

E-polska: Rok od pandemii

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki