Po tragedii w Szczyrku. Wojewoda apeluje do mieszkańców województwa

2019-12-05 20:30 abe
żałoba narodowa
Autor: Grzegorz Kluczyński

Po tym, jak wybuch gazu (4 grudnia) pochłonął osiem ofiar, w tym czworo dzieci, na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego opublikowano komunikat….

„W związku z katastrofą budowlaną, do jakiej doszło 4 grudnia br. w Szczyrku, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek apeluje, aby na znak żałoby w dniu 6 grudnia 2019 roku nie organizować hucznych imprez artystycznych i rozrywkowych na terenie województwa śląskiego oraz godnie uczcić pamięć tragicznie zmarłych. Wszystkim organom administracji rządowej działającym w Śląskiem wojewoda Wieczorek poleca opuścić jutro flagi państwowe do połowy masztu”. Wojewoda na mocy ustawy o wojewodzie i administracji rządowej może wydawać polecenia obowiązujące wszystkie organy administracji rządowej działające w województwie. Może być to opuszczenie flag do połowy masztu, jak zdecydował Jarosław Wieczorek lub też np. polecenie wywieszenia flag z kirem.

Z takiego prawa Jarosław Wieczorek skorzystał m.in. w maju 2018 r. po katastrofie w kopalni „Zofiówka” w Jastrzębiu-Zdroju, w której zginęło pięciu górników. W mieście jego prezydent ogłosił 7-dniową żałobę. Możliwe, że uczynią to też w Szczyrku.