Potężne wichury nad województwem śląskim. Tysiące osób bez prądu, setki interwencji straży

2019-03-11 9:16
Wichury nad Śląskiem
Autor: Agnieszka Kucjas-Karkoszka/ESKA INFO Śląsk Wichury nad Śląskiem

Trwa usuwanie skutków potężnej wichury, która w ten weekend nawiedziła m.in. województwo śląskie. Bilans jest przerażający - do godziny 6.00 rano strażacy interweniowali aż 455 razy. Bez prądu jest ponad 100 tysięcy osób.

Śląskie jest jednym z województw, które najbardziej odczuły weekendowe wichury. Silny wiatr dawał o sobie znać już od soboty 9 marca. IMGW publikowało kolejne ostrzeżenia, z kolei Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informowało przy pomocy alertów sms o potencjalnym zagrożeniu.

Na ten moment w województwie śląskim trwają prace mające na celu usunięcie szkód wywołanych przez wiatr. Obecnie prawie 400 tys. odbiorców w całym kraju jest bez prądu. Najgorzej jest w Małopolsce (154 tys.), śląskie jest drugie (123 tys.). Uszkodzonych zostało aż 676 budynków, w tym 424 mieszkalne. Służby mają pełne ręce roboty.

>>> Śląskie: Połamane drzewa i zerwane dachy. Po nocnych wichurach strażacy mieli pełne ręce roboty

W niedzielę strażacy interweniowali ponad 2800 razy, w tym w województwie śląskim aż 455 razy (bilans do godziny 6:00 rano w poniedziałek 11 marca). Na godzinę 10:00 w poniedziałek 11 marca IMGW wydało ostrzeżenia II stopnia dla wschodniej i centralnej części województwa podkarpackiego i oraz I stopnia dla południowo-wschodniego obszaru województwa lubelskiego.

Rekord prędkości wiatru w Katowicach!

222 km/h - z taką prędkością wiał wiatr w Katowicach. W nocy z 10 na 11 marca dokładnie o godz. 2:44 porywy wiatru osiągnęły prędkość 61,7 m/s. To pomiar stacji meteo Główny Instytut Górnictwa znajdującej się na Koszutce, północnej dzielnicy miasta.

>>> Kradną w sklepach Żabki! Oszukują ekspedientkę i wybiegają z wódką! [ZDJĘCIA]

>>> Zabrze: Groźni przestępcy pobili 30-latka! Szuka ich policja [ZDJĘCIA]

ZOBACZ WIDEO:

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE