Rudno – to jest najpiękniejsza wieś w Śląskiem w roku 2019

2019-10-10 18:27 abe
forum sołtysów_śląskie
Autor: Tomasz Żak / BP UMWS

Tysiąc mieszkańców i pani sołtys Bernadeta Fitzke cieszą się, że w tym roku tytuł w konkursie „Piękna wieś województwa śląskiego” trafił do ich wsi, w gminie Rudziniec (powiat gliwicki). W konkursie organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego do zdobycia był splendor i 27 tys. złotych.

Rudno, to wieś – jak sama nazwa wydaje się wskazywać – z rudami, ściślej żelaza. To już odległa przeszłość, tak samo, jak rodowód wsi Rudno, który sięga, opierając się na zapiskach w dokumentach biskupstwa wrocławskiego, 1228 r. Rudno to wieś zabytkowa. Jest tu kościół św. Mikołaja Biskupa Dobroci – neobarokowym z 1922 r., powstały w miejscu wcześniejszej świątyni pod tym samym wezwaniem. Wewnątrz jest kilka późnobarokowych rzeźb z XVI wieku i organy piszczałkowe, 17 głosowe (2 manuały z pedałem) wybudowane w 1923 r. Są dwie przydrożne kapliczki z XVIII i XIX w. I pomnik na cmentarzu, na grobie 12 cywilnych mieszkańców wsi rozstrzelanych 25 stycznia 1945 r. przez żołnierzy Armii Czerwonej.

Rudno pokonało wieś Zabrzeg w gminie Czechowice-Dziedzice w powiecie bielskim (20 tys. zł nagrody za II miejsce) oraz Pewel Wielką w gminie Jeleśnia w powiecie żywieckim (15 tys. zł za III miejsce). Wyniki konkursu podano w Katowicach, w czwartek (10 października) podczas XVI Forum Sołtysów. W sali Sejmu Śląskiego przedstawiono też laureatów innych konkursów adresowanych do gmin wiejskich i miejsko-wiejskich. I tak najpiękniejszą zagrodą wybrano gospodarstwo, które prowadzi Janusz Mróz w miejscowości Strumień. Budowę świetlicy wiejskiej przy OSP w Radostkowie w gminie Mykanów uznano za „Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi”. Inscenizacja „Żniwa” przygotowana przez gminę Wręczyca Wielka zwyciężyła w kategorii „Najlepsze przedsięwzięcie popularyzujące tradycję, obrzędy i zwyczaje”, „Najlepsza strona internetowa” należy do gminy Pszczyna. Laureatom gratulujemy, a mieszczuchom przypominamy, że województwo śląskie, to nie tylko małe, duże i bardzo duże miasta.