Sejsmograf online. Jak sprawdzić, gdzie doszło do wstrząsu?

2020-01-14 11:02 RS
Sejsmograf
Autor: Wikipedia Sejsmograf

Sejsmograf online - dzięki takiemu narzędziu można dowiedzieć się, gdzie w ciągu ostatnich godzin nastąpił wstrząs bądź trzęsienie ziemi. To ważne tym bardziej, że w ostatnim czasie w woj. śląskim coraz częściej dochodzi do tąpnięć. Jak szybko uzyskać informacje na ich temat?

Sejsmograf online. Jak sprawdzić, gdzie i kiedy doszło do wstrząsu?

Sejsmograf online to narzędzie, dzięki któremu możemy zobaczyć, gdzie doszło do wyczuwalnych wstrząsów na przestrzeni ostatnich godzin. W sieci można znaleźć kilka takich narzędzi. Jedno z nich znajduje się na stronie internetowej Volcano Discovery w zakładce Earthqaukes (z ang. trzęsienia ziemi). Dzięki niemu możemy zobaczyć informacje o aktualnych wstrząsach i dane z ostatnich 24 godzin. Wśród nich znalazły się informacje o wstrząsach w kopalni Budryk i Wujek, do którego doszło 14 stycznia. Zatem informacja o tym zdarzeniu obiegła cały świat. Podobnie działa earthquake.usgs.gov. Tutaj również mamy informację o ostatnich wstrząsach. Na mapie widzimy granice płyt tektonicznych, gdzie najczęściej dochodzi do ruchu warstw skalnych. W krajach, gdzie mieszkańcy muszą się liczyć z zagrożeniem, powodzeniem cieszą się specjalne aplikacje, które ostrzegają przed wstrząsem. Jedną z nich jest MyShake. Pomaga ona nie tylko w informowaniu o wstrząsach, ale także ich badaniu.

Warto dodać, że na szczęście Polska nie należy do krajów wyjątkowo aktywnych sejsmicznie. Jak pisaliśmy przy okazji wstrząsów w kopalni Budryk i Wujek występują one głównie tam, gdzie trwa eksploatacja podziemnych złóż. Do tego typu wstrząsów dochodzi nawet kilkadziesiąt tysięcy razy rocznie. Zaledwie 300 z nich jest wyczuwalnych na powierzchni.