Śląski Uniwersytet Medyczny: Mobbing i molestowanie? Rektor złożył ważną deklarację!

2020-06-16 12:40
Śląski Uniwersytet Medyczny: Mobbing i molestowanie? Rektor złożył ważną deklarację!
Autor: Śląski Uniwersytet Medyczny Śląski Uniwersytet Medyczny: Mobbing i molestowanie? Rektor złożył ważną deklarację!

Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego zabrał wreszcie głos w sprawie skandalu, jaki wybuchł na uczelni. Chodzi o oskarżenia studentów dotyczące przypadków mobbingu i molestowania, których ich zdaniem mieli na przestrzeni lat dopuszczać się niektórzy wykładowcy. W mocnym oświadczeniu rektor złożył ważną deklarację!

"Super Express" jako pierwszy opisał aferę w Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Studenci ujawnili skandaliczne praktyki, które ich zdaniem mają miejsce od lat na uczelni i są stosowane przez niektórych wykładowców. Jak czytamy w licznych wpisach, ŚUM miał zamiatać sprawę pod dywan, nie reagując na sygnały płynące od poszkodowanych. Mowa między innymi o mobbingu i molestowaniu seksualnym! Uczelnia odpiera zarzuty, podając, że nikt nie zgłosił oficjalnej skargi. 

Czytaj więcej: Wielki skandal na Śląskim Uniwersytecie Medycznym! Studenci: "Mobbing i molestowanie"

Sprawę nagłośnił fanpage na Facebooku ŚUMemes, który został założony w 2017 roku przez studentów i miał służyć początkowo jako platforma do udostępniania śmiesznych zdjęć i historii związanych z kierunkiem, w jakim kształcą się studenci. Skrzynka pocztowa na ich FB zaczęła być jednak od dłuższego czasu zalewana wiadomościami od studentów, z imienia i nazwiska, którzy uskarżali się na skandaliczne praktyki na uczelni.

Sprawa trafiła już na biurko Rzecznika Praw Obywatelskich!

Tymczasem rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wreszcie zabrał głos i skomentował ostatnie wydarzenia. Złożył ważną deklarację!

- Wspólnota uczelni powinna być wolna od wszelkich form przemocy psychicznej i fizycznej. Nie ma zgody władz uczelni na jakiekolwiek przejawy przedmiotowego traktowania studentów i wykorzystywania swojej pozycji zawodowej - czytamy w oświadczeniu podpisanym przez rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, którym jest prof. dr hab. n. med. Przemysław Jałowiecki.

"Informuję, że w ramach uczelni podjęte zostały działania zmierzające do wyeliminowania wszelkich niepożądanych zjawisk, natomiast w obszarze najistotniejszych zarzutów, sprawa skierowana została do właściwych organów ścigania zgodnie z kompetencjami", zapowiedział rektor SUM.

Pozostała część wpisu jest następująca:

"Postępowania wewnętrzne przedłożone zostały do prowadzenia Rzecznikowi dyscyplinarnemu ds. nauczycieli akademickich, a ponadto szeroka analiza podnoszonych problemów dokonana będzie przez Prorektora ds. Studiów i Studentów oraz Dziekanów Wydziałów w porozumieniu z Radą Uczelnianą Samorządu Studenckiego oraz przedstawicielami Wydziałowych Rad Samorządu Studenckiego.

Facebook – jako portal społecznościowy umożliwia porozumiewanie się i nieograniczone wyrażanie opinii i stanowisk, niemniej warto pamiętać, że ani presja społeczna, ani publiczne oczekiwania nie mogą zastąpić merytorycznej dyskusji. Dlatego, jak w poprzednim komunikacie zwracam się z prośbą do Studentów Uczelni o zgłaszanie informacji o każdym przejawie nieetycznego zachowania członka Wspólnoty Akademickiej, za pośrednictwem Samorządu Studenckiego albo bezpośrednio wykorzystując w tym celu udostępniony od 15.06.2020 formularz, dostępny pod linkiem https://usz.sum.edu.pl/

Jednocześnie wyrażam nadzieję, że przedstawiane negatywne opinie nie pozwolą na stworzenie takiego wizerunku Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, który przysłoni osiągnięcia naszej Alma Mater oraz Jej niekwestionowanych autorytetów w dziedzinie nauki i dydaktyki".

Fałszowali dokumenty i wyprali ponad 5 mln zł
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE