Śląskie. Gdzie zrobić test na koronawirusa za darmo na NFZ? Jakie są kolejki? [LISTA]

2020-10-16 12:51

Gdzie zrobić test na koronawirusa w Śląskiem? Gdzie są punkty pobrań wymazów? Te pytania zadaje sobie coraz więcej z nas. Zmieniły się zasady wykonywania testu na obecność koronawirusa. Teraz także lekarz podstawowej opieki zdrowotnej będzie mógł wystawić zlecenie testu. Gdy otrzymamy skierowanie, będziemy mogli zrobić test za darmo na NFZ. Sprawdźcie w powyższej galerii listę miejsc!

Punkty pobrań wymazów, które są potrzebne do wykonania testu na koronawirusa, znajdują się w kilku miastach na terenie województwa śląskiego, a konkretnie w Katowicach, Tychach, Bytomiu i Chorzowie. Gdzie zrobić test na koronawirusa za darmo na NFZ w Śląskiem? Jakie są kolejki? To wszystko zależy od dnia i pory. Ostatnio w Katowicach trzeba było czekać w sznurze aut nawet kilka godzin. Zanim jednak wybierzemy się, by wykonać test, musimy pamiętać o tym, żeby zabrać ze sobą: dokument ze zdjęciem i swoim nr PESEL. Trzeba też przestrzegać zasad higieny i społecznego dystansu oraz unikać środków transportu zbiorowego. Test jest bezpłatny, jeśli otrzymamy na niego skierowanie. Po wykonaniu badania wynik zobaczysz na swoim Internetowym Koncie Pacjenta, będziesz o nim również poinformowany przez lekarza POZ. Pełną listę miejsc w Śląskiem, w których możemy wykonać badanie na koronawirusa za darmo, znajdziecie w powyższej galerii zdjęć. 

Gdzie zrobić test na koronawirusa za darmo na NFZ w Śląskiem? Ile za niego zapłacimy? Te pytania zadaje sobie coraz więcej z nas. Zmieniły się zasady wykonywania testu na obecność koronawirusa. Teraz także lekarz podstawowej opieki zdrowotnej będzie mógł wystawić zlecenie testu. Jeśli w wyniku teleporady lub wizyty domowej lekarz POZ uzna, że wystąpiły u pacjenta objawy charakterystyczne dla COVID-19, może wystawić skierowanie zlecenie testu. Pobranie wymazu do wykonania testu następuje w mobilnym punkcie pobrań lub w domu pacjenta. 

Jeśli są już wyniki Twojego testu na obecność koronawirusa, to po zalogowaniu się na Internetowym Koncie Pacjenta zobaczysz jeden z czterech komunikatów:

  • negatywny – wynik ujemny testu (nie wykryto SARS-CoV-2). To oznacza, że nie masz koronawirusa, zachowaj jednak dotychczasowe środki ostrożności i higieny.
  • pozytywny – wynik dodatni testu (wykryto SARS-CoV-2). Potwierdzono obecność koronawirusa, Ty i osoby, które miały z Tobą bliski kontakt, powinny zastosować się do zasad kwarantanny.
  • niediagnostyczny – to oznacza, że próbka jest niezdatna do badania, należy pobrać kolejną próbkę od pacjenta i jak najszybciej przekazać do badania. 
  • nierozstrzygający – to znaczy, że wynik jest na granicy analitycznej czułości testu, wymaga zbadania kolejnej próbki pobranej od pacjenta po 24-48h.

Jeśli Twój wynik jest niediagnostyczny lub nierozstrzygający, badanie musi zostać powtórzone.

Pełną listę miejsc w Śląskiem, w których możemy wykonać badanie na koronawirusa za darmo, znajdziecie w powyższej galerii zdjęć. 

Epidemiolog, prof. Andrzej Pająk: Musimy być gotowi na długi dystans. Jestem pesymistą [Super Raport]