Śląskie. Proboszcz prowadził sklep monopolowy! "Ogromny wybór"

2021-09-24 15:14
Śląskie. Proboszcz niewielkiej parafii zajmował się sprzedażą alkohlu
Autor: Andrzej Bęben Śląskie. Proboszcz niewielkiej parafii zajmował się sprzedażą alkohlu

O zaskakującym sposobie na zarobek jednego z księży pisze portal gminaherby.pl. Jak czytamy, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Herbach prowadził... sklep monopolowy w Myszkowie. Gdy tylko sprawa wyszła na jaw, 49-letni duchowny zawiesił działalność, a schedę po nim miała przejąć jego znajoma. Gliwicka Kuria podjęła surową decyzję w stosunku do księdza.

O sprawie informuje lokalny serwis gminaherby.pl. Jak czytamy, ksiądz Marek, proboszcz miejscowej Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Herbach, gdzie zarządzał już od trzech lat, znalazł sobie dodatkowe źródło utrzymania. Chodzi o... sklep monopolowy w Myszkowie. Portal podaje, że w obiekcie był duży wybór alkoholi i przystępne ceny. Gdy zapytano księdza o jego działalność, ten postanowił ją zawiesić! Schedę po proboszczu miała przejąć jego bliska znajoma. "Nowy" sklep otrzymał w ciągu 24 godzin koncesję, ale asortyment i adres pozostały te same. Zmieniła się jedynie właścicielka, co widać na zamieszczonych na lokalnym portalu paragonach. Serwis podaje, że duchowny starał się jak najlepiej ukryć swoją działalność. Została ona zarejestrowana w Zabrzu, skąd pochodzi duchowny, a wszelkie zmiany we wpisach były dokonywane m.in. w Ogrodzieńcu czy Zawierciu. O sprawę postanowiliśmy zapytać Kurę Gliwicką. Poniżej treść przesłanego oświadczenia.

- Kodeks Prawa Kanonicznego zakazuje osobom duchownym zajmowania się działalnością handlową (por. kanony 286 i 1392). Biskup Gliwicki nie wyraził zgody na tego typu działalność; nie był również proszony o udzielenie takiego pozwolenia. Jednym z ważniejszych zadań, jakie Kościół wypełnia na rzecz społeczeństwa, jest troska o trzeźwość narodu. Dlatego też czerpanie zysków ze sprzedaży alkoholu przez osoby duchowne stoi w jaskrawej sprzeczności z tym zadaniem. Biskup Gliwicki, po zapoznaniu się z omawianą sprawą oraz po wysłuchaniu wyjaśnień ks. Marka, postanowił z dniem 24 października br. odwołać go z zajmowanego urzędu administratora parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Herbach oraz o tymczasowym nie przydzielaniu mu innych funkcji i zadań - poinformował ks. Krystian Piechaczek, rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Gliwicach.

Groby polskich księży. Tragiczna śmierć duchownych. Niezapomniani
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE