Henryk Sławik_znaczek pocztowy

i

Autor: Poczta Polska

SPRAWIEDLIWY upamiętniony. Henryk Sławik na znaczku Poczty Polskiej

2019-07-26 19:02

W Urzędzie Pocztowym nr 1 w Katowicach zaprezentowano w piątek (25 lipca) znaczek pocztowy upamiętniający Henryka Sławika - bohatera uhonorowanego tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Wraz z Węgrem Jozsefem Antallem uratował w czasie II wojny światowej 5 tys. Żydów.

Niezmiernie cieszę się, że wizerunek bohatera trzech narodów – Henryka Sławika – jednego z najbardziej zasłużonych dla ratowania Żydów w czasie Holokaustu Polaków dzięki Poczcie Polskiej trafi do miliona, a może z czasem kilku milionów odbiorców. Jest to tym bardziej cenne, ponieważ jak dotąd sylwetka Henryka Sławika nie jest powszechnie znana tak, jak na to zasługuje – powiedział Łukasz Kobiela z Oddziału IPN w Katowicach, inicjator powstania znaczka i jednocześnie jego autor. Znaczek wydrukowano techniką rotograwiurową, na papierze fluorescencyjnym, format znaczka: 25,5 na 31,25 mm, w nakładzie miliona sztuk. Kosztuje 4 zł. Arkusz sprzedażny zawiera 100 szt. znaczków. Data wprowadzenia do obiegu: 26 lipca 2019 r. Znaczkowi towarzyszy koperta FDC (first day cover – specjalnie wydawana w 1. dniu obiegu znaczka).

Henryk Sławik urodził się 15 lipca 1894 r. w Szerokiej – obecnie dzielnicy Jastrzębia-Zdroju. Po wybuchu II wojny światowej Sławik przedostał się na Węgry. Przebywając w obozie dla uchodźców zetknął się z Józsefem Antallem – komisarzem rządowym do spraw uchodźczych, dzięki któremu objął funkcję prezesa Komitetu Obywatelskiego dla Spraw Opieki nad Polskimi Uchodźcami na Węgrzech. W latach 1940–1944 Sławikowi i Antallowi udało się uratować co najmniej 5 tys. polskich Żydów. Aresztowany przez Gestapo w lipcu 1944 r. całą odpowiedzialność wziął na siebie. Nie wydał na torturach Węgra. Niemcy powiesili Sławika 23 sierpnia 1944 r. w KL Mauthausen-Gusen. 

Warto wiedzieć, że tytuł „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” jest jednocześnie najwyższym izraelskim odznaczeniem cywilne nadawanym nie-Żydom przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Jad Waszem (Yad Vashem) w Jerozolimie. Wyróżniono nim ponad 27 tys. osób, z czego prawie 7 tys. to Polacy. To największa grupa narodowa wśród Sprawiedliwych. Trzeba wiedzieć, że za pomoc Żydom, której udzielili utytułowani, tylko w okupowanej Polsce i na okupowanych terenach ZSRR groziła jedna kara: WYROK ŚMIERCI. Nie tylko temu, który pomagał. Jego rodzinie również. Zobacz, co mówi swoim czyni jeden z polskich Sprawiedliwych...

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki