Strajk kobiet w Katowicach. Środa pod znakiem tańca! Będzie blokada Urzędu Wojewódzkiego?

2020-10-28 7:50 Rafał Strzelec
Strajk kobiet na Śląsku. Środa DNIEM SĄDU! Bedzie BLOKADA Urzędu Wojewódzkiego?
Autor: Bartosz Wojsa

Strajk kobiet trwa. 28 października dojdzie do bojkotu w miejscach pracy. Atmosfera jest naprawdę gorąca i udziela się obu stronom politycznego sporu. Najbliższe dni mogą być punktem kulminacyjnym protestów. Co może się wydarzyć? Czytaj na se.pl.

Aktualizacja godz. 17:20

Jak przekazała nam pani Katarzyna Majchrzak, współorganizatorka protestów kobiet w Katowicach, w środę o godz. 12.00 planowanie jest spotkanie grup protestujących w rejonie NOSPR w Katowicach. Strajk będzie miał tym razem charakter taneczny, dlatego określany jest mianem "Technoblokady". Link do wydarzenia znajduje się TUTAJ. Na razie nie są znane dalsze plany protestujących, ale wiele wskazuje na to, że odbędzie się marsz, którego celem ma być m.in. blokada Urzędu Wojewódzkiego. Protestanci wyjdą po raz drugi na ulice o godz. 18.45. Tym razem zgromadzą się na katowickim rynku. Link do tego zdarzenia znajdziesz TUTAJ.

Wcześniej pisaliśmy:

We wtorek emocje sięgnęły zenitu. W Sejmie doszło do ostrej awantury między opozycją i rządzącymi. Konieczna była reakcja straży marszałkowskiej. Trzeba było przerwać obrady. Emocje z ulicy przeniosły się do parlamentu. Ale to nie oznacza, że w miastach skończą się protesty. Wręcz przeciwnie. We wtorek wieczorem znów ludzie wyjdą na ulicę. Na przykład w Katowicach ponownie zaplanowano spotkanie pod Archikatedrą Chrystusa Króla godz. 19.00. Ale wydaje się, że kluczowe mogą być kolejne dni. W środę planowany jest bojkot w zakładach pracy. Kobiety wykorzystują urlopy. Jak tego dnia będą wyglądały protesty? Wedle ustaleń Super Expressu rzeczywiście tego dnia wiele kobiet nie pójdzie do pracy i najprawdopodobniej wyjdą na ulice. Rozważane są różne scenariusze, w tym blokady dróg. Strajk ma również rozlać się na mniejsze miejscowości m.in. Lędziny. Jednym z kluczowych elementów ma być blokada Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Wiele pomysłów powstaje oddolnie i trudno powiedzieć, które zostaną zrealizowane.

>>> Rząd wyprowadzi na ulice żołnierzy! Jest decyzja premiera. Wojsko również na Śląsku?

Porozmawialiśmy z panią Katarzyną Majchrzak, jedną z osób koordynujących strajk kobiet na Śląsku. Rozmowy na temat form protestu trwają. - Cały czas nad tym debatujemy. Na pewno chcemy coś zorganizować jeszcze w godzinach pracy urzędów, czyli wczesnopopołudniowych, na przykład około godz. 14.00. Natomiast w tej chwili trudno powiedzieć co się wydarzy. Protest rządzi się dynamiką oddolną. Ludzie korzystają z zasobów internetu i sami się organizują. Działamy jak ławica. To jest cudowne zjawisko - mówi w rozmowie z SE. Czy rzeczywiście rozważana jest blokada Urzędu Wojewódzkiego? - Do mnie takie informacje jeszcze nie dotarły, ale możliwe, że już jakaś grupa będzie chciała zrealizować taką formę protestu - odpowiada pani Katarzyna.

Czytaj także: Protest kobiet w Katowicach! Karetka na sygnale jechała wprost na uczestników [WIDEO]

Więcej informacji o planowanych na środę akcjach poznamy wkrótce. Wiemy na pewno, że we wtorek do protestu dołączą m.in. Bytom i Ruda Śląska. W pierwszym z miast będzie organizowana blokada ulic. Protestujący zbiorą się na parkingu przy CH Plejada o godz. 17.30. Potem wyruszą w drogę do centrum miasta. W Rudzie protestanci spotkają się o godz. 18:15 na Placu Jana Pawła II w dzielnicy Nowy Bytom.

Zobacz również: Strajk kobiet. Bandyci dołączają do protestów? Są powody do obaw

Strajk Kobiet w Żywcu