Tak wygląda centrum dowodzenia na szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach! [ZDJĘCIA]

2018-11-30 10:03

3 grudnia rozpoczyna się szczyt klimatyczny COP 24 w Katowicach. Stolica Śląska przez niemal dwa tygodnie będzie istną twierdzą. W Katowicach powstało Zintegrowane Stanowisko Dowodzenia. Jak wygląda?

Policyjne Zintegrowane Stanowisko Dowodzenia Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach, powstało w związku z organizacją szczytu klimatycznego COP24 oraz spotkań przedsesyjnych, poprzedzających szczyt. Jego siedziba mieści się w Oddziale Prewencji Policji w Katowicach. Stanowisko działa całodobowo od dnia 23 listopada do 18 grudnia.

Stanowisko zostało utworzone w celu skoordynowania działań wszystkich podmiotów i służb zabezpieczających wydarzenie, aby w przypadku potrzeby reakcji, zachować sprawny obieg informacji oraz szybkość i efektywność działań. Miejsce wyposażone jest w kilkanaście stanowisk kierowania, przeznaczonych dla przedstawicieli poszczególnych instytucji m.in. Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Urzędu Miasta w Katowicach.

W zakresie działań policyjnych przygotowano kilka miejsc, w których służbę będą pełnili policjanci odpowiedzialni za kierowanie operacją, ruch drogowy, działania antyterrorystyczne, działania sztabowe i prewencyjne oraz służbę kryminalną. W skład zespołu będą wchodzili mundurowi z Komendy Głównej Policji, Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, Oddziału Prewencji Policji w Katowicach oraz Komendy Miejskiej Policji w Katowicach.

>>> COP 24 Katowice: Przygotujcie się na zmiany w ruchu! [SZCZYT KLIMATYCZNY ONZ, ZMIANY W RUCHU COP 24]

Boksy są wyposażone w komputery z dostępem do różnych baz danych i systemów, ekrany z dostępem do systemu monitoringu miejskiego, łączność radiową i telefoniczną, sprzęt biurowy oraz mapy miasta Katowice i ważnych obiektów, na których odbywają się spotkania delegacji ONZ. Każdego dnia pełni tam służbę około 40 policjantów oraz kilkunastu przedstawicieli innych podmiotów.

W związku z działaniem stanowiska, uruchomiono także infolinię dla mieszkańców. Pod numerem telefonu: 32 200 11 11. Za jej pośrednictwem można uzyskać informacje dotyczące bezpieczeństwa, m.in. utrudnień na drogach, ograniczeń niektórych uprawień związanych na przykład z noszeniem broni lub lotami statków bezzałogowych tzw. dronów.

Czytaj także: Uwaga! W woj. śląskim wprowadzono pierwszy stopień zagrożenia terrorystycznego

Zobacz TO WIDEO:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki