Tradycyjne potrawy wielkanocne – co gości na polskich stołach?

i

Autor: pixabay.com Tradycyjne potrawy wielkanocne – co gości na polskich stołach?

Tradycyjne potrawy wielkanocne – co gości na polskich stołach?

2019-04-14 10:00

Co gości na waszych Wielkanocnych stołach? Czy znajdziemy na nich takie potrawy jak sodrę, jaskółcze gniazda czy studzienina? Czy Wielkanoc to przewaga jajek czy wędlin? Zobaczcie jakie potrawy królują na wielkanocnych stołach w różnych regionach Polski.

Jak to mówią co kraj to obyczaj, w tym przypadku powiemy co region to inna potrawa. Niezależnie, w którym miejscu Polski mieszkamy możemy na wielkanocnych stołach spodziewać się najróżniejszych dań i przysmaków. Bardziej lub mniej znanych, ale na pewno smacznych.

Małopolska królową chrzanu!

Na południu Polski, czyli w Małopolsce, na wielkanocnym stole znajdziemy chrzanówkę (lub jak to woli krzanówkę), gęstą zupę na bazie chrzanu, kawałków wędlin i mięsa, i oczywiście jajek. W smaku jest ostra, słona i ma intensywny zapach. Zaraz za chrzanówką należy wymienić sodrę, którą zjeść możemy tylko na Podhalu. Jest to typowa jednogarnkowa potrawa góralska, którą niewiele tak naprawdę różni od chrzanówki. Może to, że jest zagęszczana śmietaną i kwaśnym mlekiem.

Śląsk i przewaga wędlin

Niech nie zwiedzie was nazwa, ale jaskółcze gniazda to typowa potrawa mięsna – rolada wieprzowa zwinięta w rulon, a na jej przekroju widoczne jest jajko ugotowane na twardo oraz wędzony boczek. Obok tej potrawy śląskim przysmakiem jest również święcelnik, czyli… ciasto drożdżowe zapiekane z kawałkami wędzonych wędlin. Ta potrawa zdecydowanie nie jest podawana na słodko.

Wielkopolska – przygotowania zaczynamy z wyprzedzeniem

Jak myślicie co króluje na wielkanocnych stołach w Wielkopolsce? Studzienina i szynka wielkopolska dojrzewająca wędzona. Pierwsza z tych potraw to nóżki wieprzowe w galarecie, pokropione octem i doprawione pieprzem. Natomiast druga z potraw wyróżnia się sposobem przygotowania. Pracę nad tą potrawą powinniśmy zacząć co najmniej pół roku przed Wielkanocą. Wszystko przez czas leżakowania, bo szynka ta po wcześniejszym peklowaniu na sucho (przez natarcie jej sola kuchenna, saletrą oraz cukrem) musi odpocząć w chłodnym pomieszczeniu przez około 3 tygodnie. Następnie poddawana jest peklowaniu na mokro ziołami i przyprawami i tak trafia do rozgrzanej wędzarni na czas około 6 tygodni. To właśnie wtedy nabiera odpowiednich walorów smakowych.

Najlepsze wędliny – tylko w sklepie mięsnym Świeżyzna!

Jak widać, potrawy wielkanocne to w dużej mierze dobrej jakości wędliny. Gdzie można takie znaleźć? Bez wątpienia, takim miejscem jest sklep mięsny Świeżyzna, który znajduje się obecnie w około 350 punktach na terenie Śląska, Zagłębia, Opolszczyzny, Małopolski, województwa świętokrzyskiego, łódzkiego i dolnośląskiego.

Tradycyjne potrawy wielkanocne – co gości na polskich stołach?

i

Autor: mat.prasowe / Świeżyzna Tradycyjne potrawy wielkanocne – co gości na polskich stołach?

Świeżyzna to przede wszystkim:

  • jakość i świeżość produktów,
  • najwyższej jakości wyroby mięsne w oparciu o nowoczesne technologie,
  • zaangażowanie i indywidualne podejście do każdego regionu, które pomaga dobrać właściwą ofertę dla klientów tych rejonów,
  • międzynarodowy standard bezpieczeństwa żywności (posiada certyfikat „Gwarantowanej Jakości Żywności”).

Tradycyjne potrawy wielkanocne – co gości na polskich stołach?

i

Autor: mat.prasowe / Świeżyzna Tradycyjne potrawy wielkanocne – co gości na polskich stołach?

Artykuł sponsorowany

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki