Triduum Paschalne trwa. Wielki Piątek i Wielka Sobota. Co upamiętniają?

2020-04-10 9:46
Triduum Paschalne trwa. Wielki Piątek i Wielka Sobota. Co upamiętniają?
Autor: pixabay.com

Trwa Triduum Paschalne. Zupełnie inne niż dotychczas. W kościołach nie ma ludzi, liturgie są odprawiane bez udziału wiernych. A przecież to najważniejszy okres dla każdego katolika. 10 kwietnia przypada Wielki Piątek, dzień później 11 kwietnia obchodzimy Wielką Sobotę. Co one oznaczają dla katolików? Co upamiętniają?

Triduum Paschalne trwa. Wielki Piątek i Wielka Sobota. Co upamiętniają?

Triduum Paschalne obejmuje okres od mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek po nieszpory Niedzieli Wielkanocnej. To czas dla katolików najważniejszy, bowiem zgodnie z przekazem Jezus Chrystus pokonał śmierć i zmartwychwstał w trzy dni po niej.

Wielki Piątek to dzień upamiętniający Mękę Pańską. Tego dnia wspominamy wydarzenia sprzed 2000 lat, kiedy to Jezus został pojmany, osądzony przed Piłatem i skazany na śmierć. W kościołach katolickich przygotowuje się Groby Pańskie i odwiedza je. To jedyny dzień w kalendarzu, w którym nie odprawia się mszy świętej. Centralnym punktem liturgii Wielkiego Piątku jest adoracja krzyża. Co ważne, Wielki Piątek to jeden z dwóch dni w kalendarzu liturgicznym, kiedy wiernych obowiązuje post ścisły. Tego dnia wierni powinni powstrzymać się od spożywania pokarmów mięsnych, a także ograniczyć się do spożycia jednego posiłku do syta i dwóch niepełnych.

Wielka Sobota to czas oczekiwania na Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Tego dnia nie są odprawiane msze, choć wieczorem ma miejsce tzw. Wigilia Paschalna. Jest ona jednak zaliczana na poczet Wielkiej Niedzieli. Wielka Sobota to czas żałoby po śmierci Jezusa. Tradycyjnie w tym dniu błogosławi się pokarmy wielkanocne, z których każdy ma określoną symbolikę. Co ciekawe, Wielka Sobota to jedyny dzień w roku, kiedy nie przyjmuje się Eucharystii. Niestety, z powodu epidemii koronawirusa w tym roku nie będzie święcenia.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express - KLIKNIJ tutaj!

Prezes WADA Witold Bańka rozmawia z Super Expressem
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE