Ksiądz

i

Autor: Shutterstock Ksiądz

Ciekawostka!

Trzecia niedziela adwentu. Księża założą różowe szaty! Co to oznacza?

2022-12-10 5:00

Najbliższa niedziela, 11 grudnia będzie miała swój szczególny charakter. W Kościele katolickim obrządku rzymskiego trzecia niedziela adwentu jest określana mianem gaudete. Tego dnia podczas mszy wierni mogą zauważyć coś niezwykłego! Kapłan ma możliwość założenia szat liturgicznych w zaskakującym kolorze!

Trzecia niedziela adwentu 11.12.2022. Księża założą różowe szaty! O co chodzi?

Adwent to czas poprzedzający Boże Narodzenie. Ma nas przygotować na przyjście Jezusa. Obejmuje cztery niedziele, podczas których kapłani zazwyczaj zakładają szaty w kolorze fioletowym. Jednak w najbliższą niedzielę, 11 grudnia, duchowni będą mieli możliwość założenia ornatu w kolorze różowym! Trzecia niedziela adwentu określana jest mianem gaudete! Dlaczego? Różowy (albo różany, kwestia nazwy kolory wywołuje nadal spory) to w kościele kolor radości! Wyraża zachwyt z powodu zbliżającego się przyjścia Jezusa na świat. Dlatego zamiast standardowego koloru fioletowego, przypominającego o czasie pokuty, księża mogą zaskoczyć parafian swoim nietypowym odzieniem, a właściwie jego barwą. Trzecia niedziela adwentu to nie jedyny dzień, kiedy duchowny przywdziewają różowe szaty. Drugi taki dzień to czwarta niedziela wielkiego postu, zwana niedzielą Laetare. Wówczas kościół przerywa na chwilę żałobę wielkopostną. Na ołtarzu pojawiają się kwiaty.

Wracając jednak do gaduete - termin wywodzi się z pierwszego słowa introitu mszy tego dnia, czyli pieśni, która pojawia się na początku uroczystości. Brzmi ona: Radujcie się zawsze w Panu; jeszcze raz powtarzam: radujcie się! Niech będzie znana wszystkim ludziom wasza wyrozumiała łagodność: Pan jest blisko! O nic się już zbytnio nie troskajcie, ale w każdej sprawie wasze prośby przedstawiajcie Bogu w modlitwie i błaganiu z dziękczynieniem! Łaskawym się okazałeś, Panie, dla Twej ziemi; odmieniłeś los Jakuba. Słowo gaudete oznacza właśnie niedzielę radości.

Kolor ornatu. Co oznacza?

Warto w tym miejscu przypomnieć sobie, co oznaczają kolory poszczególnych ornatów pojawiających się w ciągu roku liturgicznego. Podstawowe barwy to zieleń, fiolet, czerwień i biel. Pierwsza z nich występuje podczas nabożeństw odprawianych w zwykłej części roku. Fiolet to kolor kojarzony z okresami postnymi - adwentem i Wielkim Postem. Biel używana jest podczas najważniejszych uroczystości - w Boże Narodzenie i Wielkanoc, a także w Wielki Czwartek. Zdarza się, że białe szaty pojawiają się także podczas innych uroczystości. Czerwień występuje podczas uroczystości związanych z Pasją Chrystusa, męczeństwem Apostołów i Świętych.

Jeśli chodzi o kolory nadzwyczajne, to oprócz różowego w kościele można również zobaczyć księży ubranych w szaty złote lub srebrne (to na wyjątkowe okazje), czarne lub błękitne (w przypadku nabożeństw maryjnych).

Chcą sprzedać kościół
Sonda
Czy chodzisz regularnie do kościoła?
Nasi Partnerzy polecają