Rajcza najbardziej wysunięta wsią na południe woj. śląskiego

i

Autor: Gmina Rajcza

Byliście już w tym miejscu?

Tu znajduje się najdalej wysunięty punkt na południe na Śląsku. To prawdziwa perła

Województwo śląskie, choć znane głównie z przemysłu i górniczej historii, kryje w sobie wiele malowniczych zakątków. Jednym z nich jest Rajcza, urokliwa wieś położona w Beskidzie Żywieckim. Mało kto wie, że ta niewielka miejscowość jest jednocześnie najbardziej wysuniętym na południe punktem województwa śląskiego. Co dokładnie sprawia, że Rajcza jest tak wyjątkowa i dlaczego warto ją odwiedzić?

Gdzie leży wysunięty najdalej na południe punkt województwa śląskiego?

Województwo śląskie, choć zajmuje zaledwie 3,9% powierzchni Polski, jest regionem o bogatej historii i różnorodnym krajobrazie. Rozciąga się na 138 km ze wschodu na zachód i 189 km z północy na południe. Najbardziej wysunięty na południe punkt województwa śląskiego znajduje się na szerokości geograficznej 49°23′38″. Ten punkt administracyjnie należy do powiatu żywieckiego, a konkretnie do gminy Rajcza, która graniczy bezpośrednio ze Słowacją.

Czytaj także: To miasto nazywane jest "Małym Wiedniem". Trafiło na listę Cudów Polski

Rajcza to wieś zamieszkiwana przez nieco ponad trzy tysiące mieszkańców. Często staje się celem podróży turystów poszukujących bliskiego kontaktu z naturą i odpoczynku od zgiełku miasta.

Rajcza - perła Beskidu Żywieckiego. Jakie atrakcje czekają na turystów?

Rajcza położona jest w otoczeniu malowniczych wzniesień Beskidu Żywieckiego. Sąsiaduje z gminami Milówka, Istebna i Ujsoły, a także ze Słowacją. W skład gminy wchodzą miejscowości takie jak: Rajcza, Rycerka Dolna, Rycerka Górna, Sól, Sól – Kiczora i Zwardoń.

Położenie tuż przy granicy ze Słowacją czyni Rajczę nie tylko wyjątkowym punktem geograficznym, ale także popularnym miejscem wśród turystów. Co więcej, Rajcza może poszczycić się obiektami wpisanymi do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego. Wśród nich znajdują się:

  • Kościół parafialny pw. św. Wawrzyńca i św. Kazimierza Królewicza – wzniesiony w latach 1886–1889, wraz z plebanią z 1894 roku i pozostałościami starego cmentarza kościelnego.Cmentarz rzymskokatolicki z połowy XIX wieku, na którym znajdują się groby legionistów.
  • Zespół pałacowy – pałac w Rajczy z oficynami i budynkiem gospodarczym z drugiej połowy XIX wieku, który należał do Karola Stefana Habsburga, byłego właściciela ziemi żywieckiej. Obecnie w pałacu znajduje się zakład opiekuńczo-leczniczy.
  • Park pałacowy z pierwszej połowy XIX wieku o charakterze krajobrazowym, usytuowany u podnóży i na stoku wzgórza Compel. Drzewostan parku jest bogaty gatunkowo i zróżnicowany wiekiem. Wśród drzew przeważają świerki, buki, jesiony i klony, rosnące w zgrupowaniach zwartych i luźnych. Na terenie parku znajduje się sześć pomników przyrody.
  • Most w Rajczy – zniszczony w 1945 roku przez wojska niemieckie.Oprócz tego, turyści mogą zobaczyć w Rajczy dom rodziny Konhauzerów oraz dawny dom żydowski wybudowany w latach 80. XIX wieku.

Rajcza to idealne miejsce dla osób szukających wytchnienia od miejskiego zgiełku i kontaktu z naturą. Malownicze krajobrazy, bogata historia i liczne zabytki sprawiają, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

W poniższej galerii znajdziecie najpiękniejsze miejsca w Rajczy

Źródło: eska.pl

Super Express Google News

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki