Podziel się krwią! RCKiK zachęca do dzielenia się cząstką siebie

i

Autor: RCKiK Katowice Podziel się krwią! RCKiK zachęca do dzielenia się cząstką siebie

Twoja krew jest na wagę złota! Podziel się nią i uratuj komuś życie

2020-08-25 7:00

Krew jest cały czas potrzebna. Nie zmieniła tego ani pandemia, ani okres wakacyjny. Jeśli jeszcze nigdy nie oddawałeś krwi – sprawdź, jak to zrobić i działaj! Potrzebna jest dosłownie każda kropla.

Nie da się jej niczym zastąpić ani sztucznie wyprodukować. Nie da się jej też kupić – niezależnie od ceny, jaką bylibyście w stanie zaoferować. Dlatego tak ważne jest, by się nią dzielić. Krew oddawana przez honorowych dawców – codziennie ratuje ludzkie życie. Jeśli nigdy wcześniej nie oddawałeś krwi, to czas to zmienić. Nie wahaj się, tylko sprawdź na stronie internetowej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w podstronie Gdzie i kiedy oddać krew? Kolejny krok to zgłoszenie się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach lub Terenowych Oddziałów czy punktów mobilnych. Obecnie w Katowicach możesz dodatkowo skorzystać z rejestracji telefonicznej pod numerem 32 20 87 377 czy rejestracji przez Internet dostępnej TUTAJ.

Kto może oddać krew?

O tym, czy będziesz mógł oddać krew, zadecyduje lekarz. To prosta procedura. Wypełniasz ankietę i odpowiadasz na pytania dotyczące Twojego zdrowia. Zostaje pobrana od Ciebie próbka krwi na badanie poziomu hemoglobiny lub morfologię krwi, następnie zostaje oznaczona grupa krwi. Aby oddać krew, nie musisz znać swojej grupy krwi. Lekarz, na podstawie przeprowadzonego wywiadu lekarskiego, skróconego badania przedmiotowego oraz wyników badań laboratoryjnych, zakwalifikuje Cię do oddania krwi.

Czy pobranie krwi boli?

Po pierwsze: to nie boli. Po drugie: nie trwa długo. A po trzecie: dostaniesz czekoladę. Po czwarte pamiętaj, że dzięki naszym Partnerom prowadzone są również akcje specjalne, na których możesz otrzymać m.in. lody, smoothie, ciasto, pizzę czy voucher do zrealizowania!

Jak przygotować się do oddania krwi?

Zgłaszając się do stacji krwiodawstwa powinieneś być zdrowy (i tak się czuć), wyspany, wypoczęty i po lekkim, niskotłuszczowym śniadaniu oraz powinieneś ważyć minimum 50 kg (odpowiednia proporcja wagi do wzrostu). Na stronie internetowej RCKiK w zakładce Krwiodawca możesz sprawdzić swoje BMI przed oddaniem krwi (ale ostateczną decyzję podejmuje lekarz). Dodatkowo, aby oddać krew musisz mieć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem, adresem, numerem PESEL (czyli np. dowód osobisty lub paszport).

Co dalej? Później oddasz próbkę krwi, która zostanie przebadana. Jeśli jeszcze nie wiesz, to dowiesz się np. jaką masz grupę krwi. Wyniki Twoich badań trafią do lekarza, który podejmie decyzję o tym, czy możesz oddać krew. Wyniki też są dla Ciebie, dzięki czemu regularnie kontrolujesz stan swojego zdrowia. Co więcej, samo pobranie trwa krócej niż przygotowania tzn. 5-10 minut. Później musisz odpocząć: posiedzieć, wypić kawę, zjeść jedną z czekolad (dostaniesz kilka, by szybciej odzyskać energię).

Koronawirus a oddawanie krwi

Przed wyjściem z domu prosimy konieczne jest zmierzenie temperatury. Osoby z temperaturą powyżej 37.3 °C nie będą mogły oddać krwi i jednocześnie powinny skonsultować się z lekarzem rodzinnym. We wszystkich miejscach poboru krwi znajduje się stanowisko do wstępnej kwalifikacji. Krwiodawca wypełnia tam wstępną ankietę, dezynfekuje ręce, a każdemu dawcy mierzona jest temperatura (bezdotykowym termometrem). Po wstępnej kwalifikacji Krwiodawca zostaje zarejestrowany i podlega drugiej kwalifikacji (na dotychczasowych zasadach). Krew może oddać osoba, która m.in. w ciągu ostatnich 14 dni nie przebywała poza granicami RP, której temperatura ciała nie przekracza 37.3 °C, nie ma objawów infekcji, nie jest objęta kwarantanną, nadzorem epidemiologicznym i w ciągu ostatnich 14 dni nie miała kontaktu z osobą z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem. Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną prosimy o zgłaszanie się w maseczce do oddania krwi bez osób towarzyszących. Dawcy oczekujący do oddania krwi zachowują niezbędny odstęp: 1-1.5 metra.

Gdzie oddać krew?

Zarejestrować się i oddać krew można w siedzibie RCKiK w Katowicach (wejście od ul. Kozielskiej) lub w Terenowych Oddziałach w: Bielsku-Białej, Bytomiu, Cieszynie, Częstochowie, Dąbrowie Górniczej, Gliwicach, Pszczynie, Sosnowcu, Tarnowskich Górach lub Zabrzu. Stacjonarnie można oddać krew też w Knurowie, Zawierciu i Żywcu, a co jakiś czas także w innych miejscowościach w regionie. Harmonogram i adresy terenowych zbiórek krwi znajdziesz TUTAJ. Najbliższe akcje krwiodawstwa odbędą się w następujących miejscach i terminach:

  • Letnie orzeźwienie w Tychach! 24 sierpień g. 8.00-14.30
  • Letnie orzeźwienie w Tychach! 31 sierpień g.8.00-14.30
  • Wakacje na Rynku w Chorzowie! 27 sierpień g.8.00-14.30
  • Soboty spędzamy w Parku Śląskim! 29 sierpień g.11.00-15.00

Potrzebne osocze do walki z COVID-19

W dobie epidemii potrzebne jest również osocze do walki z COVID-19. Osoby, które chciałyby się zgłosić, mogą to zrobić - wystarczy zadzwonić pod numer 726 227 229.

Bieżące informacje m.in. o akcjach specjalnych znajdują się na stronie internetowej, Facebooku i Instagramie RCKiK w Katowicach.

Artykuł sponsorowany

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki