Katowice

i

Autor: pixabay.com

Urodziny Katowic 2019. Sprawdź, kto wystąpi [KONCERTY, ATRAKCJE]

2019-09-12 9:40

12 września rozpocznie się cykl imprez związanych ze 154. rocznicą przyznania Katowicom praw miejskich. Tegoroczne urodziny miasta odbędą się pod hasłem "Kocham Katowice". Na mieszkańców czekają przede wszystkim muzyczne atrakcje.

Jak zawsze jważniejszym punktem każdego programu jest koncert plenerowy w Strefie Kultury. Podobnie przed rokiem o wsparcie w stworzeniu programu został poproszony jeden z artystów. W ubiegłym roku był to Organek, tym razem jest to pochodzący z Katowic raper Abradab. Choć wszyscy znają go z hip-hopowej twórczości w zespole Kaliber 44, wśród gości nie zabraknie przedstawicieli innych nurtów muzycznych. Poniżej przedstawiamy szczegółowy plan 154. urodzin Miasta Katowice.

12 września

Otwarcie Urodzin Miasta - Rynek, godz. 12.00

Cztery orkiestry dęte ogłoszą mieszkańcom rozpoczęcie Urodzin Miasta przemarszem przez centrum Katowic. Spotkają się na Rynku, gdzie m.in. wykonają wspólnie uroczysty utwór. Nie zabraknie wśród nich orkiestry górniczej, która przypomni o przemysłowym dziedzictwie miasta.

13 września

Koncert Dżem Symfonicznie - Sala koncertowa NOSPR, godz. 19.00

Spotkanie mistrzów, jakiego jeszcze nie było. Mistrzowie polskiego bluesa – Dżem oraz muzycy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia na wspólnym koncercie dedykowanym Katowicom w sali koncertowej NOSPR.

Projekt Dżem Symfonicznie cieszy się niesłabnącym powodzeniem od wielu lat. W 2012 roku materiał znalazł się na płycie o tym samym tytule. Nieśmiertelne przeboje Dżemu, choćby „Sen o Wiktorii”, „Wehikuł czasu” czy „Whisky”, zyskują nowy, jeszcze większy, symfoniczny rozmach. Po raz pierwszy jednak w projekcie wezmą udział muzycy NOSPR, a koncert zabrzmi we wspaniałej siedzibie orkiestry.

14 września

Koncert Abradab i przyjaciele: Miasto jest nasze - Strefa Kultury w Katowicach, od godz. 15 - wstęp wolny.

– Połączenie hasła Kocham Katowice z tytułem Miasta Muzyki układa mi się w proste twierdzenie: kocham muzykę w Katowicach. Dzień 14 września będzie idealny, aby to okazać. W tym celu zaprosiłem do współpracy artystów od wielu lat nierozerwalnie związanych z regionem oraz z gatunkiem muzycznym mi najbliższym. Pojawi się więc Rahim i Fokus, czyli Pokahontaz, swoją obecność potwierdził również Miuosh oraz DJ Eprom wraz ze swoim projektem Sztigar Bonko, nie zabraknie również klasyki Kalibra 44. Hip-hop to idea muzycznych kolaboracji i gościnnych nagrań - tak też będzie i w tym przypadku, znane utwory zyskają nowe brzmienie i aranże dzięki muzykom z zespołu Coma i specjalnie przygotowanym zwrotkom. Aby wzbogacić koncert zaprosiłem do koncertu gości niezwiązanych z gatunkiem hip hop, jak urodzony w Zabrzu Czesław Mozil, z którym przygotowujemy podróż w krainę bluesa. Usłyszymy również Maćka Lipinę oraz Jana Gałacha – mówi Abradab. 

Każdy z gości podejmie się nowej interpretacji wybranego utworu z repertuaru muzyka lub grupy związanej z Katowicami lub regionem. Scena w Strefie Kultury działać będzie już od popołudnia. Zaprezentują się na niej młode katowickie zespoły z katowickiego „talent show” Dzielnica Brzmi Dobrze, a po nich gość z Saint-Etienne, francuskiego miasta partnerskiego Katowic, DJ DRK.

A już od godz. 10 w Strefie Kultury działać będzie Strefa Dziecka, w której na najmłodszych mieszkańców Katowic wraz z rodzicami czekać będą specjalne atrakcje.

O godz. 22.00 w Fabryce Porcelany wystąpi Dubioza Kolektiv. Toj eden z najpopularniejszych zespołów z Bałkanów po raz pierwszy w Katowicach! Polacy pokochali ich w 2012 roku po koncercie na Przystanku Woodstock. Do Kostrzyna przyjechali ponownie rok temu dając kolejny niezapomniany koncert. Przyniósł im nagrodę publiczności Pol’and’Rock – Złotego Bączka. W plebiscycie wzięło udział aż 60 tys. osób! Kapela powstała 16 lat temu w Bośni i Hercegowinie. Założyli ją charyzmatyczni muzycy: Brano Jakubović, Vedran Mujagić, Almir Hasanbegović i Adis Zvekić. Dubioza Kolektiv od początku poruszała sprawy trudne, kontrowersyjne, igrając z tzw. „polityczną poprawnością”. W warstwie brzmieniowej ich muzyka to szaleńczy bałkański folk doprawiony sporą dawką reggae, punk-rocka, hip-hopu, ska, funku i elektroniki. Bilety w sprzedaży pod koniec lipca.

15 września

godz. 18.00 - Vołosi & Féliks Lajkó [HU] - Sala koncertowa Miasta Ogrodów

Wirtuoz skrzypiec Félix Lajkó, przez krytyków porównywany do Paganiniego (Simon Brughton dla „Songlines Magzine”), po raz pierwszy wystąpił z kapelą Volosi podczas koncertu „Muzyka z Karpat 1” w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE w listopadzie 2018 roku. Ten ceniony węgierski skrzypek pochodzi z Wojwodiny – wielokulturowego i wieloetnicznego miasta obecnie w granicach Serbii. To tam bije źródło jego niepowtarzalnego stylu. Twórczość Lajkó cechuje swoboda improwizacji. Artysta bez skrępowania sięga i przekracza różnorodne konwencje stylistyczne; tradycyjną formę muzyki symfonicznej łączy nie tylko z żywiołem i „nieokrzesaniem” muzyki folkowej ale i z brzmieniami z pogranicza jazzu i punk rocka.

Koncert dedykowany katowickim Seniorom (bezpłatne zaproszenia będą dystrybuowane poprzez organizacje skupiające Seniorów). Pula biletów dla pozostałych gości trafi do sprzedaży pod koniec lipca.

Wydarzenia towarzyszące - 13 września

Odsłonięcie popiersia Bernarda Krawczyka w Galerii Artystycznej - Plac Grunwaldzki, godz. 14

Głosami mieszkańców Katowic kolejnym artystą uhonorowanym płaskorzeźbą w Galerii Artystycznej będzie Bernard Krawczyk, zmarły w 2018 roku aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, znany przede wszystkim z niezapomnianych ról na deskach Teatru Śląskiego, z którym był związany aż do śmierci. Na Bernarda Krawczyka głosowało niemal 3 000 mieszkańców Katowic. Jego płaskorzeźba będzie 18. pomnikiem upamiętniającym znakomitych aktorów, muzyków, pisarzy i artystów sztuk wizualnych w Galerii Artystycznej.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki