W Częstochowie pojawiły się przy przystankach tramwajowych specjalne piktogramy

i

Autor: UM Częstochowa

Wiadomości

W Częstochowie pojawiły się przy przystankach tramwajowych specjalne piktogramy. Co oznaczają?

W Częstochowie na wybranych peronach tramwajowych we wrześniu pojawiły się charakterystyczne piktogramy. Po co? Odpowiedź jest prosta. Takie oznakowanie ma ułatwiać wsiadanie do tramwaju osobom z niepełnosprawnościami, a także osobom z wózkami dziecięcymi.

Piktogramy w Częstochowie. Co one oznaczają?

We wrześniu - w pobliżu niektórych peronów tramwajowych w Częstochowie - pojawiły się specjalne piktogramy. Wspomniane oznakowanie pokazuje dokładnie miejsce, z którego osoby z niepełnosprawnościami lub osoby chcące skorzystać z komunikacji miejskiej z wózkiem dziecięcym, powinny wejść do tramwaju bez problemu i - co najważniejsze - wygodnie. 

Częstochowski magistrat przypomina, że dla osób z niepełnosprawnościami dedykowane są drugie drzwi licząc od przodu składu, a dla osób z wózkami - zarówno drugie, jak i trzecie tramwajowe drzwi.

Wspomniane piktogramy, jak na razie, pojawiły się na przystankach tramwajowych w II alei NMP, przy Promenadzie Niemena oraz przy końcu al. Niepodległości (w okolicach estakady). Miasto zapowiada, że jeśli się one sprawdzą, to w 2024 roku takie oznaczenia mogą pojawić na pozostałych przystankach tramwajowych. Z piktogramową inicjatywą wyszedł Tomasz Tyl, który jest społecznym rzecznikiem ds. osób z niepełnosprawnością w Częstochowie.