W Rudzie Śląskiej mieszkańcy będą segregować… popiół!

i

Autor: W Rudzie Śląskiej mieszkańcy będą segregować… popiół! W Rudzie Śląskiej mieszkańcy będą segregować… popiół!

W Rudzie Śląskiej mieszkańcy będą segregować… popiół! [AUDIO]

2018-06-09 13:58

Zmiany wejdą w życie od nowego roku. Do miejsc, gdzie są paleniska węglowe zostaną dostarczone specjalne kubły na popiół. Dotyczy to domów jednorodzinnych i starszej zabudowy wielorodzinnej. Kolejną zmianą jest zniesienie obowiązku segregacji szkła na kolorowe i bezbarwne.

Nowe zasady w regulaminie utrzymania porządku i czystości na terenie miasta zostały uchwalone przez radnych podczas ostatniej sesji.

Segregacja będzie obowiązkowa. Osoby które nie będą się stosowały do nowych zasad recyklingu muszą się liczyć, że będzie prowadzone wobec nich postępowanie administracyjne. Oznacza to, że te osoby będą miały podwyższoną stawkę, którą płacą co miesiąc za odbiór odpadów.

- Już teraz należy wypełnić wniosek z prośbą o dostarczenie takiego pojemnika pod dom. Wynika to z tego, ze nie mamy jeszcze pełnej orientacji kto posiada takie paleniska – mówi Katarzyna Kuberek, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej z rudzkiego magistratu.

– W ostatnich latach poziom segregacji w naszym mieście powoli rośnie, trzeba jednak pamiętać, że wymagane poziomy rosną jeszcze szybciej. Jeżeli nie zwiększymy znacząco segregacji, to w 2020 r. kara dla miasta za nieosiągnięcie wskaźników może być liczona w milionach złotych – podkreśla wiceprezydent Krzysztof Mejer. – Wprowadzona zmiana jest tylko jednym z kroków, jakie podejmujemy, aby tego uniknąć. Pamiętamy też o edukacji ekologicznej, bo najwięcej zależy od podejścia mieszkańców – dodaje.

Decyzja o segregacji popiołu wynika z wymaganych poziomów recyklingu w zakresie papieru, szkła, metali i tworzyw sztucznych. Od 2013 roku, kiedy wszedł ustawowy obowiązek segregacji próg wynosił 12% i co roku zwiększał się o kolejne 2%. - Jeżeli nie osiągniemy wymaganych poziomów miastu grożą wysokie kary finansowe. Dzięki tej zmianie miasto chce osiągnąć lepsze poziomy recyklingu – tłumaczy Kuberek.

W 2017 roku w Rudzie Śląskiej zebrano ponad 55 tysięcy ton śmieci, w tym ponad 39 tysięcy ton odpadów zmieszanych.​

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki