W szpitalu w Pszczynie dochodziło do poważnych uchybień już wcześniej? "Zwłoki zamykano w brudowniku"

2021-11-07 14:36

O szpitalu w Pszczynie zrobiło się głośno po śmierci 30-letniej Izy. Jednak do licznych uchybień miało dochodzić w placówce już dużo wcześniej - informuje portal tvp.info, powołując się na publikacje w "Gazecie Wyborczej" z 2018 roku.

Jak informuje tvp.info, w 2018 roku trudną sytuację w pszczyńskim szpitalu opisywała już w 2018 roku "Gazeta Wyborcza". Wątpliwości wielokrotnie miał zgłaszać NFZ i PIP, jednak placówka - pomimo nakładanych wysokich kar - nie stosowała się do zaleceń pokontrolnych. Dramatyczne doniesienia ze szpitala dotyczyły m.in. braków w personelu, braku drogi ewakuacyjnej, zwłok, które zamykano w brudowniku czy też sytuacji, gdy zmarł tam bezdomny mężczyzna.

O placówce w Pszczynie znów zrobiło się głośno, gdy we wrześniu 2021 zmarła 30-letnia Izabela. Ciężarna kobieta trafiła do placówki w 22. tygodniu ciąży. Odeszły jej wody płodowe, czuła się coraz gorzej. Tam odmówiono jej aborcji ze względu na bezwodzie, lekarze postanowili czekać, aż płód sam obumrze. Niestety kobieta zmarła z powodu sepsy.

Czytaj też: Pszczyna. Śmierć ciężarnej Izabeli. Lekarze otrzymają nowe wytyczne z ministerstwa

Nie wiadomo jednak czy tragedia, do której doszło we wrześniu, ma związek z sytuacją, jaką opisywano trzy lata temu. W szpitalu w Pszczynie, na zlecenie ministra zdrowia, ma zostać przeprowadzona kontrola Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Śmierć ciężarnej 30-letniej kobiety, która trafiła do szpitala w Pszczynie, jest bardzo trudną sprawą, która wymaga wyjaśnienia – mówił w sobotę minister zdrowia Adam Niedzielski.

Sprawę śmierci 30-latki bada również prokuratura.

Czytaj też: Pszczyna: Kim była 30-letnia Izabela, której śmierć wstrząsnęła Polską? "Byłaś mistrzynią i świetnym człowiekiem"

Sonda
Czy okoliczności śmierci 30-latki z Pszczyny powinny zostać wyjaśnione?
Tak wygląda grób zmarłej Izy z Pszczyny. Kobietę pochowano z synkiem
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE