Omikron w Polsce.  Niektóre szczepionki na tego koronawirusa mogą mieć niską skuteczność

i

Autor: pixabay.com, CC0 fot. luvqs /zdjęcie ilustracyjne Omikron w Polsce. Niektóre szczepionki na tego koronawirusa mogą mieć niską skuteczność

Wariant Omikron w Polsce. Niektóre szczepionki mogą mieć niską skuteczność

2021-12-21 11:00

Wirusolodzy potwierdzają, że wariant koronawirusa Omikron jest bardziej zakaźny, a także bardziej odporny na szczepionki. Według przytaczanych przez portal medonet badań, niektóre szczepionki mogą mieć wręcz niską skuteczność. Jak wypadają te, którymi szczepią się Polacy?

Nowy wariant koronawirusa "Omikro

Nowy wariant koronawirusa "Omikron", który powstał w Afryce to na ten moment najbardziej zmutowana odmiana, która w szybkim tempie pojawia się w kolejnych krajach, w tym również u nas. Pierwszy przypadek wariantu Omikron w Polsce został potwierdzony na Śląsku - stwierdzono go w próbce pobranej od 30-letniej obywatelki Lesotho, która przebywała w Polsce na Cyfrowym Szczycie ONZ w Katowicach. Kolejne przypadki Omikrona potwierdzono u 3-letniej dziewczynki z Warszawy oraz u 7-latki z Gdańska.

Przeczytaj: Wariant Omikron koronawirusa już zabija! Będzie "zima choroby i śmierci"

Wszyscy zadają sobie pytanie, czy szczepionki, którymi się zaszczepiliśmy, działają na wariant Omikron. Jeszcze do niedawna niewiele było wiadomo na ten temat. Pierwsze informacje o Omikronie mówiły o jego wyraźnie wyższej zakażalności. Kolejne badania - jak opisuje portal medonet - potwierdzają, że Omikron jest również bardziej odporny na szczepionki. Niektóre z nich mogą mieć wręcz niską skuteczność. Jak wypadają te, którymi szczepią się Polacy?

Chora na Covid urodziła córeczkę, potem przeszła piekło. „To cud, że żyję”

"Z wielu badań wynika, że najlepiej przed zakażeniem chronią szczepionki Pfizera i Moderny, wzmocnione dawką przypominającą" - czytamy. Obie oparte są na nowoczesnej technologii mRNA.

Jak się okazuje, szczepionki AstraZeneca oraz Johnson & Johnson "niemal w ogóle nie chronią przed infekcją wywołaną Omikronem", co niepokoi światowych ekspertów do spraw zdrowia.

Sprawdź: Szczepienia dzieci na COVID-19. Jak zapisać dzieci 5-11 lat na szczepienie? Instrukcja krok po kroku

Wariant Omikron w Polsce. Niektóre szczepionki mogą mieć niską skuteczność

Dotychczasowe badania wskazują, że pomimo niższej skuteczności szczepionek na wariant Omikron, warto się szczepić. "Szczepionki mogą dawać mniejszą odporność przed zakażeniem Omikronem, ale stymulują one jednocześnie wytwarzanie limfocytów T, które są elementem odpowiedzi komórkowej, a ta odpowiada za zapobieganie ciężkim przypadkom choroby" - czytamy.

Sonda
Czy obawiasz się wariantu koronawirusa: omikron?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki