Wpadnij na urodziny miasta, w którym zawsze się coś dzieje! 154 lat Katowic!

i

Autor: Radosław Kaźmierczak

Wpadnij na urodziny miasta, w którym zawsze się coś dzieje! 154-lecie Katowic!

2019-08-26 6:00

11 września minie 154 lat od chwili, gdy Katowice stały się miastem. Jak co roku z tej okazji odbędzie się wielkie muzyczne święto – Urodziny Miasta „Kocham Katowice”. Sprawdź, co jeszcze możesz robić w sercu Górnego Śląska!

Najważniejszym punktem każdego programu jest koncert plenerowy w Strefie Kultury. Po sukcesie zeszłorocznego projektu „Organek i przyjaciele” pomysł został rozwinięty - kolejny muzyk jest zapraszany do tego, aby ze swoimi przyjaciółmi z całego kraju stworzył program dedykowany Katowicom. W tym roku wybór padł na Abradaba – założyciela legendarnego Kalibra 44. Choć jego światem jest hip-hop, wśród jego gości znajdą się przedstawiciele różnych gatunków, którzy sięgną po różnorodny repertuar.

Urodziny Miasta to także muzyczne kolaboracje. W tym roku legendarny Dżem spotka się na jednej scenie z muzykami Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, a mistrzowie world music Vołosi z węgierskim wirtuozem skrzypiec Féliksem Lajkó. W bałkańskim klimacie będzie także koncert uwielbianej przez polskich fanów bośniackiej formacji Dubioza Kolektiv.

- Urodziny Miasta są doskonałą okazją, żeby przypomnieć, jak wielkim i różnorodnym muzycznym potencjałem dysponują Katowice. Dlatego zapraszamy mieszkańców na wspaniałe koncerty, w których artyści związani z Katowicami spotykają się z czołówką polskich muzyków lub gośćmi z zagranicy, bo jako Miasto Muzyki UNESCO jesteśmy też miejscem kreatywnych spotkań na poziomie międzynarodowym – mówi Marcin Krupa, Prezydent Miasta Katowice.

Katowice

i

Autor: Radosław Kaźmierczak

154. urodziny Katowic - program

12 września - Otwarcie Urodzin Miasta

Rynek, godz. 12.00

Cztery orkiestry dęte ogłoszą mieszkańcom rozpoczęcie Urodzin Miasta przemarszem przez centrum Katowic. Spotkają się na Rynku, gdzie m.in. wykonają wspólnie uroczysty utwór. Nie zabraknie wśród nich orkiestry górniczej, która przypomni o przemysłowym dziedzictwie miasta.

13 września - Koncert Dżem Symfonicznie

Sala koncertowa NOSPR, godz. 19.00

Spotkanie mistrzów, jakiego jeszcze nie było. Mistrzowie polskiego bluesa – Dżem oraz muzycy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia na wspólnym koncercie dedykowanym Katowicom w sali koncertowej NOSPR.

Projekt Dżem Symfonicznie cieszy się niesłabnącym powodzeniem od wielu lat. W 2012 roku materiał znalazł się na płycie o tym samym tytule. Nieśmiertelne przeboje Dżemu, choćby „Sen o Wiktorii”, „Wehikuł czasu” czy „Whisky”, zyskują nowy, jeszcze większy, symfoniczny rozmach. Po raz pierwszy jednak w projekcie wezmą udział muzycy NOSPR, a koncert zabrzmi we wspaniałej siedzibie orkiestry.

Bilety w sprzedaży w kasie NOSPR od połowy sierpnia.

14 września - Koncert Abradab i przyjaciele: Miasto jest nasze

Strefa Kultury w Katowicach, od godz. 15

wstęp wolny

Po ogromnym sukcesie koncertu „Organek i przyjaciele” podczas Urodzin Miasta Kocham Katowice 2018, zapraszamy na drugą odsłonę koncertu, w którym najlepsi polscy muzycy połączą siły pod muzycznym przewodnictwem artysty związanego z Katowicami. Ty razem rolę przewodnika przyjął Abradab – raper i współzałożyciel legendarnego zespołu Kaliber 44.

– Połączenie hasła Kocham Katowice z tytułem Miasta Muzyki układa mi się w proste twierdzenie: kocham muzykę w Katowicach. Dzień 14 września będzie idealny, aby to okazać. W tym celu zaprosiłem do współpracy artystów od wielu lat nierozerwalnie związanych z regionem oraz z gatunkiem muzycznym mi najbliższym. Pojawi się więc Rahim i Fokus, czyli Pokahontaz, swoją obecność potwierdził również Miuosh oraz DJ Eprom wraz ze swoim projektem Sztigar Bonko, nie zabraknie również klasyki Kalibra 44. Hip-hop to idea muzycznych kolaboracji i gościnnych nagrań - tak też będzie i w tym przypadku, znane utwory zyskają nowe brzmienie i aranże dzięki muzykom z zespołu Coma i specjalnie przygotowanym zwrotkom. Aby wzbogacić koncert zaprosiłem do koncertu gości niezwiązanych z gatunkiem hip hop, jak urodzony w Zabrzu Czesław Mozil, z którym przygotowujemy podróż w krainę bluesa. Usłyszymy również Maćka Lipinę oraz Jana Gałacha – mówi Abradab.

Kolejnych znakomitych artystów, którzy wystąpią na scenie plenerowej w Strefie Kultury ujawnimy już wkrótce. Każdy z gości podejmie się nowej interpretacji wybranego utworu z repertuaru muzyka lub grupy związanej z Katowicami lub regionem. Scena w Strefie Kultury działać będzie już od popołudnia. Zaprezentują się na niej młode katowickie zespoły z katowickiego „talent show” Dzielnica Brzmi Dobrze, a po nich gość z Saint-Etienne, francuskiego miasta partnerskiego Katowic, DJ DRK.

Już od godz. 10 w Strefie Kultury działać będzie Strefa Dziecka, w której na najmłodszych mieszkańców Katowic wraz z rodzicami czekać będą specjalne atrakcje.

godz. 22.00 - Dubioza Kolektiv [BiH] - Fabryka Porcelany

Jeden z najpopularniejszych zespołów z Bałkanów po raz pierwszy w Katowicach! Polacy pokochali ich w 2012 roku po koncercie na Przystanku Woodstock. Do Kostrzyna przyjechali ponownie rok temu dając kolejny niezapomniany koncert. Przyniósł im nagrodę publiczności Pol’and’Rock – Złotego Bączka. W plebiscycie wzięło udział aż 60 tys. osób!

Kapela powstała 16 lat temu w Bośni i Hercegowinie. Założyli ją charyzmatyczni muzycy: Brano Jakubović, Vedran Mujagić, Almir Hasanbegović i Adis Zvekić. Dubioza Kolektiv od początku poruszała sprawy trudne, kontrowersyjne, igrając z tzw. „polityczną poprawnością”. W warstwie brzmieniowej ich muzyka to szaleńczy bałkański folk doprawiony sporą dawką reggae, punk-rocka, hip-hopu, ska, funku i elektroniki.

Bilety w sprzedaży pod koniec lipca.

15 września

godz. 18.00

Vołosi & Féliks Lajkó [HU]

Sala koncertowa Miasta Ogrodów

Wirtuoz skrzypiec Félix Lajkó, przez krytyków porównywany do Paganiniego (Simon Brughton dla „Songlines Magzine”), po raz pierwszy wystąpił z kapelą Volosi podczas koncertu „Muzyka z Karpat 1” w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE w listopadzie 2018 roku. Ten ceniony węgierski skrzypek pochodzi z Wojwodiny – wielokulturowego i wieloetnicznego miasta obecnie w granicach Serbii. To tam bije źródło jego niepowtarzalnego stylu. Twórczość Lajkó cechuje swoboda improwizacji. Artysta bez skrępowania sięga i przekracza różnorodne konwencje stylistyczne; tradycyjną formę muzyki symfonicznej łączy nie tylko z żywiołem i „nieokrzesaniem” muzyki folkowej ale i z brzmieniami z pogranicza jazzu i punk rocka.

Koncert dedykowany katowickim Seniorom (bezpłatne zaproszenia będą dystrybuowane poprzez organizacje skupiające Seniorów). Pula biletów dla pozostałych gości trafi do sprzedaży pod koniec lipca.

Wydarzenia towarzyszące - 13 września

Odsłonięcie popiersia Bernarda Krawczyka w Galerii Artystycznej

Plac Grunwaldzki, godz. 14

Głosami mieszkańców Katowic kolejnym artystą uhonorowanym płaskorzeźbą w Galerii Artystycznej będzie Bernard Krawczyk, zmarły w 2018 roku aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, znany przede wszystkim z niezapomnianych ról na deskach Teatru Śląskiego, z którym był związany aż do śmierci. Na Bernarda Krawczyka głosowało niemal 3 000 mieszkańców Katowic. Jego płaskorzeźba będzie 18. pomnikiem upamiętniającym znakomitych aktorów, muzyków, pisarzy i artystów sztuk wizualnych w Galerii Artystycznej.

Katowice - miasto dla każdego

Jeśli chcemy spędzić kilka romantycznych chwil w Katowicach to koniecznie trzeba udać się na Nikiszowiec. To górnicze osiedle położone jest po za ścisłym centrum, ale swoim urokiem zachwyca każdego gościa. Nikiszowiec to prawdziwa perełka architektoniczna, która znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki, czyli industrialnej trasie turystycznej, zdobył również czwarte miejsce w plebiscycie 7 Nowych Cudów Polski, zorganizowanym przez „National Geographic Traveler”. Charakterystyczna ceglana zabudowa skrywa wiele tajemnic, które warto poznawać we dwójkę – z jednej strony można spróbować prawdziwej śląskiej kuchni, z drugiej zajrzeć do pracowni tutejszych rzemieślników, którzy tworzą wyjątkową biżuterię z węgla lub akwarele prezentujące pejzaż miasta.

Rodzinny wypoczynek w Katowicach? Czemu nie! Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. Ci, którzy lubią spędzać czas na łonie natury, powinni odwiedzić Dolinę Trzech Stawów, gdzie można zaszaleć na rolkostradzie czy wybrać się na wycieczkę, korzystając z miejskiej wypożyczalni rowerów. Ogromną frajdę może też sprawić wodny plac zabaw, który będzie orzeźwiającą odskocznią w upalne dni.

A jeśli w czasie weekendu najdzie Was ochota, by posmakować trochę sztuki, powinniście skierować się do Strefy Kultury. W Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia mieści się jedna z najlepszych sal koncertowych na świecie, która zachwyca nie tylko wnętrzem, ale i wspaniałą akustyką. W szerokiej ofercie programu znajdziemy koncerty zarówno dla starszych, jak i tych młodszych melomanów.  Żądni przygód podróżnicy muszą natomiast odwiedzić wystawę „Na Tropie Tomka”, która znajduje się w Muzeum Śląskim. W zabytkowym budynku stolarni znajdziemy świat, który doskonale znamy z książek Alfreda Szklarskiego. A spacerując po Katowicach warto uważnie się rozglądać. Wszystko po to, by nie przeoczyć posążków Beboka czy Utopka, które tworzą Katowicki Szlak Ślonski Godki.

Katowice

i

Autor: Radosław Kaźmierczak

Dla żądnych wrażeń

Katowice dla wielu osób kojarzyły się jeszcze kilkanaście lat temu wyłącznie z szarością, kopalniami i węglem. Dziś ciekawa i zróżnicowana oferta kulturalna przyciąga nie tylko mieszkańców Katowic, ale też tysiące turystów z całego kraju i zagranicy. Na pierwszy plan zdecydowanie wybija się muzyka. To właśnie w Katowicach odbywają się znane w całej Europie festiwale muzyczne – Tauron Nowa Muzyka i OFF Festival. Dla wielbicieli bluesa najważniejszą imprezą muzyczną w roku jest oczywiście Rawa Blues Festival, na który już dziś zapraszamy pod koniec września. Warto przypomnieć, że właśnie ten gatunek muzyki w Polsce ma swoje korzenie w Katowicach, co stało się inspiracją do stworzenia projektu „Szlak Śląskiego Bluesa”. Wchodząc na stronę internetową www.szlak-bluesa.pl możecie posłuchać historii opowiadanych m.in. przez Irka Dudka, Sebastiana Riedla czy Leszka Windera, a korzystając z interaktywnej mapy – każdy z nas może samodzielnie poszukać śladów bluesa ruszając w miasto. Wielbiciele klasycznych i eksperymentalnych brzmień chętnie odwiedzają siedzibę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) w Strefie Kultury. Licząca 1800 miejsc sala koncertowa jest przez specjalistów uznawana za jedną z najlepszych w świecie, a każdy koncert przyciąga komplet publiczności. Dlatego warto już dziś sprawdzić repertuar na stronie internetowej www.nospr.org.pl i wcześniej kupić bilety! Życie muzyczne Katowic zostało zauważone i docenione! Pod koniec 2015 roku Katowice otrzymały prestiżowy tytuł Miasta Kreatywnego Muzyki UNESCO – jako jedyne miasto w Polsce i jedno z zaledwie 13 w Europie.

Katowice rewitalizując tereny obecnej Strefy Kultury stały się areną dla wielu międzynarodowych wydarzeń. Największa w Polsce przestrzeń konferencyjna, którą tworzy hala widowiskowo-sportowa „Spodek” i Międzynarodowej Centrum Kongresowe stały się wizytówką miasta. To właśnie tu w grudniu odbędzie się Szczyt Klimatyczny ONZ oraz w 2019 roku Światowa Konferencja Antydopingowa. Katowice są jednocześnie gospodarzem wielu wydarzeń sportowych - regularnie można podziwiać globalne rozgrywki siatkarzy, piłkarzy ręcznych, a nawet hokeistów.

Katowice dzięki Intel Extreme Masters stały się globalną stolicą eSportu. Od pięciu lat to właśnie tu odbywają się finały rozgrywek IEM - największego wydarzenia w Polsce. Przez kilka dni oczy całego świata zwrócone są w kierunku Katowic. Dziesiątki tysięcy fanów na trybunach legendarnego Spodka i nowoczesnego Międzynarodowego Centrum Kongresowego oraz miliony kibiców przed komputerami na całym świecie, gwarantują doskonałą promocję Katowic. Katowice będąc istotnym punktem na światowej mapie eSportu rozwijają także inne inicjatywy związane z przemysłem gier komputerowych. W Katowicach działa Muzeum Historii Komputerów i Informatyki, a w salach koncertowych NOSPR można posłuchać koncertów z muzyką z najpopularniejszych gier Video Games Live. To w końcu również sukcesy uczniów w dziedzinie robotyki i programowania.

Wiele osób zaskakuje informacja, że Katowice to trzecie najbardziej zielone miasto w Polsce. Lasy, parki i stawy stanowią prawie połowę powierzchni stolicy województwa śląskiego. Dzięki temu mamy doskonałą możliwość, by aktywnie odpoczywać na łonie przyrody. Przede wszystkim warto wsiąść na rower, a może to zrobić każdy, bo w mieście działa sieć ponad 50 wypożyczalni rowerów miejskich i tylko w tym roku katowiczanie skorzystali z nich ponad 130 tysięcy razy! Jeżdżąc po liczącej 155 km sieci dróg i tras rowerowych możemy odwiedzić tereny zielone – uwielbiany przez mieszkańców Park Kościuszki czy też Lasy Murckowskie. Z siodełka roweru możemy też zobaczyć Strefę Kultury – nową wizytówkę Katowic, zabytkowy Nikiszowiec czy szlak moderny.

W katowickiej Dolinie Trzech Stawów, porównywanej przez wiele osób do nowojorskiego Central Parku, warto założyć rolki i przetestować nową, prawie 4-kilometrową rolkostradę lub wypożyczyć kajak. Można też tam spotkać setki biegaczy i wziąć udział w wielu imprezach biegowych, w których tradycyjnie wspólnie uczestniczą wytrawni zawodnicy i amatorzy. Natomiast największą atrakcją dla dzieci jest tu wodny plac zabaw. Dla miłośników wodnych atrakcji trwa w mieście budowa trzech nowoczesnych basenów z dużymi halami sportowymi, z których mieszkańcy będą mogli korzystać już w przyszłym roku.

Sportową przygodę w Katowicach można przeżywać także podczas dużych sportowych wydarzeń. Na stałe w kalendarzu miejskich wydarzeń zapisał się wyścig Tour de Pologne, a hala Spodka regularnie gości najlepszych siatkarzy globu. Warto przypomnieć, że to właśnie tutaj biało-czerwoni zdobyli złoto Mistrzostw Świata w 2014 roku.

Artykuł sponsorowany

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki