Wybory 2020. Rafał Trzaskowski o zielonej transformacji: To szansa dla górnictwa!

2020-07-07 7:26 Rafał Strzelec
Debata prezydencka - Rafał Trzaskowski
Autor: facebook/Rafał Trzaskowski

6 lipca wieczorem odbyła się debata z udziałem Rafała Trzaskowskiego i dziewiętnastu dziennikarzy z redakcji telewizyjnych, radiowych, prasowych i internetowych. Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta odpowiadał na pytania dotyczące swojego programu wyborczego. Arena Prezydencka odbyła się w Lesznie. Niestety, bez udziału prezydenta Andrzeja Dudy, który w tym czasie był w Końskich. Trzaskowski został zapytany m.in. o odejście od węgla do 2050 roku .

Arena Prezydencka. Rafał Trzaskowski mówił o przyszłości górnictwa

Prezydent Warszawy odpowiadał na pytania dotyczące kwestii programowych, polityki zagranicznej, współpracy z rządem i parlamentem. Dziennikarz Polsat News Mateusz Białkowski zapytał Trzaskowskiego o dekarbonizację polskiej energetyki, która ma trwać do 2050 roku. Oto, co powiedział kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta.

- Mamy czas do roku 2050, tylko ten czas musimy dobrze wykorzystać. Uważam, że trzeba walczyć z katastrofą klimatyczną, natomiast trzeba to robić w taki sposób, aby walczyć o każde miejsce pracy - powiedział Trzaskowski. Przypomniał, że rząd i obecny rezydent wiele mówili na temat obrony polskiego górnictwa, ale sprowadzali do kraju węgiel z zagranicy w ogromnych ilościach, co skutkowało zamykaniem kopalń i utratą miejsc pracy przez górników.

- Negocjowałem duże pieniądze z UE właśnie na poprawę sytuacji polskiego górnictwa, ale ten rząd te pieniądze marnuje, a dzisiaj odwraca się plecami do Unii Europejskiej. A przecież to właśnie z Unii mają płynąć duże pieniądze na transformację naszej gospodarki i sektora energetycznego - zaznaczył Trzaskowski.

Kandydat KO powiedział, że nadszedł czas na stawianie na odnawialne źródła energii. - To jest olbrzymia szansa dla polskiego górnictwa - dodał Trzaskowski. Przypomniał, że w jego programie jest zapowiedź dofinansowania w wysokości 10 tys. złotych na wymianę pieca.

Na koniec kandydat KO dodał, że będzie w tej materii współpracował z rządem, o ile będziemy uznawać priorytety Unii Europejskiej i walczyć z katastrofą klimatyczną. - Będę negocjował ogromne pieniądze na transformację polskiej energetyki z Unii Europejskiej - zapewniał.

Włodzimierz Gut: Mówienie o końcu epidemii to zbyt duży entuzjazm [Super Raport]

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.