Wielka tragedia na Śląsku

Wybuch gazu w kamienicy w Katowicach. Wstrząsająca relacja świadka: Ludzie przysypani gruzem

2023-01-27 11:10

W wyniku wybuchu gazu w Katowicach-Szopienicach zawaliła się 3-kondygnacyjna kamienica. Do zdarzenia doszło w piątek, 27 stycznia, ok. godz. 8.30. Z gruzowiska ewakuowano już 7 osób, w tym dwoje dzieci, z których 3 zostały zabrane do szpitala. Na miejscu trwała akcja poszukiwawczo-ratownicza, bo pod gruzami miały być jeszcze dwie kobiety: matka i córka. Do wybuchu gazu doszło w budynku plebanii ewangelickiej.

Wybuch gazu w Katowicach. Zawaliła się 3-kondygnacyjna kamienica

Aktualizacja, godz. 15.10

Niestety, w gruzowisku odnaleziono ciała dwóch poszukiwanych kobiet: najpierw starszej z nich, a dwie godziny później - jej córki. Lekarz stwierdził zgon.

Wcześniej pisaliśmy:

Trwa akcja ratownicza po wybuchu gazu w Katowicach-Szopienicach, który doprowadził do zawalenia 3-kondygnacyjnego budynku. Do eksplozji doszło w piątek, 27 stycznia, ok. godz. 8.30. Spod gruzów udało się wydobyć 7 osób, w tym dwoje dzieci, z których trzy zostały zabrane karetkami pogotowia do szpitala. Na gruzowisku mogą się jednak znajdować inne ranne osoby, w związku z czym trwają działania służb.Na miejscu jest obecnie 15 zastępów straży pożarnej, w tym specjalistyczna grupa poszukiwawczo-ratownicza z Jastrzębia-Zdroju - mówi mł. bryg. Aneta Gołębiowska, rzeczniczka KW PSP w Katowicach.

Świadek wybuchu sam odgrzebywał rannych

Zanim na miejsce dotarli strażacy, poszkodowanym wyniku wybuchu gazu w Katowicach-Szopienicach pomagali świadkowie zdarzenia.

- Wszedłem do budynku i próbowałem pomóc osobom, które były tam w środku uwięzione. Była kobieta z dzieckiem, był mężczyzna oczywiście, który tak samo był przysypany gruzem do połowy, więc próbując odgrzebać gruz, wyciągnąć go stamtąd, zobaczyłem dookoła, czy wszystko jest w porządku (...) Zacząłem odgrzebywać do momentu, aż przyjechała straż - relacjonuje Radio Katowice mężczyzna, który pomagał ocalałym po eksplozji.

Do wybuchu gazu w Katowicach-Szopienicach doszło w budynku, który należy do miejscowej parafii ewangelickiej. Poszkodowane w wyniku eksplozji zostały również sąsiednie obiekty, w tym szkoła. Służby ewakuowały na czas działań z sąsiednich terenów kilkaset osób.

Sonda
Czy znasz lub znałeś kogoś, kto ucierpiał w wybuchu gazu?
Miał podłożyć wybuchową paczkę w Siecieborzycach. Błażej K. zatrzymany
Listen to "Ratownicy-wolontariusze. Jak naprawdę wygląda ich praca? [DROGOWSKAZY]" on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki