IMGW zapowiada kolejne burze

i

Autor: pixabay.com - zdjęcie poglądowe IMGW zapowiada kolejne burze

Załamanie pogody na Śląsku! Ostrzeżenie trzeciego stopnia, lepiej zostańcie w domu! [PROGNOZA, MAPA]

2019-05-22 11:58

Mieszkańców wielu śląskich miast obudziły o poranku promienie słońca, ale to tylko miłe złego początki. Z biegiem dnia  czeka nas prawdziwe załamanie pogody! IMGW wydało ostrzeżenia dla całego obszaru południowej Polski, w niektórych przypadkach wprowadzono 3 stopień zagrożenia. Niestety, dotyczy ono przede wszystkim Podkarpacia, Małopolski i Śląska. 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że 22 maja w godzinach wieczornych i popołudniowych może dojść do załamania pogody. Szczególnie trudne warunki atmosferyczne będą towarzyszyć mieszkańcom południowej części kraju. Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 10:00 22 maja do godziny 18:00 23 maja! Na godzinę 10:30 IMGW informuje o I stopniu zagrożenia w trzech powiatach: Częstochowie, pow. Częstochowskim i pow. kłobuckim.

W centralnej części województwa wprowadzono II stopień zagrożenia w powiatach: lublinieckim, myszkowski, zawierciańskim, tarnogórskim, gliwickim, Gliwicach, Bytomiu, Zabrzu, Katowicach, Rudzie Śląskiej, pow. mikołowskim, Tychach, Chorzowie, Siemianowicach Śląskich, Mysłowicach, Dąbrowie Górniczej, pow. będzińskim, Sosnowcu, Jaworznie i pow. bieruńsko-lędzińskim. 

Natomiast na południu województwa wprowadzono III, najwyższy stopień zagrożenia. Dotyczy pow. rybnickiego, Rybnika, pow. raciborskiego, pow. wodzisławskiego, pow. cieszyńskiego, pow. żywieckiego, Bielska-Białej, pow. bielskiego, pow. pszczyńskiego, Żor, i Jastrzębia Zdroju. Szczegółowa mapa zagrożeń znajduje się TUTAJ. 

Co oznacza wprowadzenie najwyższego stopnia zagrożenia? 

- Przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska meteorologiczne lub skutki ich wystąpienia uniemożliwią prowadzenie działalności. Bądź przygotowany na znaczące zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana najwyższa ostrożność, konieczność częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych - czytamy w opisie. 

W woj. śląskim obowiązuje także II stopień zagrożenia hydrologicznego. - W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu (również o charakterze burzowym), w zlewniach górnej Warty i jej dopływów, w województwie śląskim, spodziewane są wzrosty poziomu wody w strefie stanów średnich i wysokich, lokalnie z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych - informuje IMGW.

Poniżej mapa, na której na bieżąco możecie sprawdzać pogodę w swoim mieście.

Jak zachować się w trakcie burzy?

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje w swoim poradniku, jak zachować się w trakcie się w trakcie silnych wyładować atmosferycznych. W czasie burzy najlepiej przebywać wewnątrz budynku. Jeśli jednak znajdziemy się na zewnątrz, musimy przestrzegać następujących zasad. 

  • jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie,
  • unikać przebywania pod drzewami,
  • unikać przebywania na otwartej przestrzeni,
  • jeżeli znaleźliśmy się na otwartej przestrzeni – znaleźć, o ile to możliwe, obniżenie terenu (starajmy się nie być najwyższym punktem) i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tzw. napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami,
  • jeżeli pływamy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona doskonałym przewodnikiem elektrycznym,
  • unikać dotykania przedmiotów zrobionych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu – przedmioty metalowe mogą „przyciągać” pioruny,
  • pozostać w samochodzie (jeżeli jesteśmy akurat w podróży) – samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna,
  • natychmiast przykucnąć jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy „stają nam dęba”,
  • osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym,
  • jeżeli widzisz zwisające przewody elektryczne, natychmiast powiadom odpowiednie służby. Pod żadnym pozorem do nich nie podchodź! 

Jeżeli podczas burzy przebywamy w domu należy:

  • unikać używania sprzętów elektrycznych i elektronicznych zasilanych z sieci (telefony, suszarki do włosów, miksery itp.), ponieważ korzystanie z tych urządzeń, w przypadku uderzenia pioruna w naziemną sieć elektroenergetyczną, grozi porażeniem impulsem rozchodzącym się w przewodach instalacji elektrycznej,
  • odłączyć od sieci elektroniczny sprzęt domowy (sprzęt RTV, komputery) – to uchroni go przed uszkodzeniem w przypadku tzw. przepięcia, będącego skutkiem uderzenia pioruna w infrastrukturę elektroenergetyczną,
  • przygotować latarkę z bateriami, na wypadek przerw w dostawie prądu,
  • jeżeli widzisz iskrzenie domowej instalacji elektrycznej, popalone przewody lub czujesz swąd – wyłącz elektryczność oraz gaz i natychmiast wezwij odpowiednie służby techniczne.

Czytaj także:

Te miasta są znane na całym świecie, ale są mniejsze... od Katowic! [TOP 10, GALERIA]

Myszy i... chlew. Skąd wzięły się nazwy miast w woj. śląskim? [GALERIA]​

ZOBACZ WIDEO:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki