Andrzejki

i

Autor: East News / Gawuc/REPORTER

Andrzejki 2021. Kiedy wypada to święto i jaka jest jego tradycja

2021-11-18 14:51

Tegoroczne andrzejki obchodzić będziemy tradycyjnie w nocy z 29 na 30 listopada. W roku 2021 wypadają one zatem w noc z poniedziałku na wtorek. Andrzejki są znanym i kultywowanym od lat wieczorem wróżb. Znamy wiele sposobów na ciekawe spędzenie tego czasu i przewidywanie przyszłości, związanej głownie z naszym życiem uczuciowym. Ale jak wygląda historia tego święta? Skąd wziął się taki a nie inny sposób obchodzenia andrzejek?

Andrzejki corocznie wypadają w nocy z 29 na 30 listopada, a więc w tym roku świętować je będziemy w noc z poniedziałku na wtorek. Jest to wieczór wróżb, celebrowany w wigilię świętego Andrzeja. Św. Andrzej był pierwszym z 12 apostołów. Za rozprzestrzenianie nauk o Ewangelii został skazany na śmierć męczeńską. Jest on patronem narodów słowiańskich.

Historii andrzejek poszukuje się w dwóch źródłach. Pierwsza teoria głosi, iż wróżby związane z tym świętem wywodzą się ze starożytnej Grecji. Na takie korzenie wskazuje także etymologia nazwy święta, bowiem Andrzej to greckie Andress (aner- mąż, andros- mężczyzna).

Z kolei odmienna teoria mówi, że andrzejkowe wróżby pochodzą od starogermańskich i celtyckich wierzeń. W tamtejszej kulturze główną rolę pełnił Frey- bóg płodności i urodzaju, deszczu i światła, władający oceanami i wiatrami.

Niegdyś andrzejkowe wróżby stosowane były jedynie w celach matrymonialnych. Święto to obchodziły wówczas jedynie panny. Męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki.

Andrzejki były kiedyś traktowane bardzo poważnie. Wróżby związane z tym świętem odprawiane były indywidualnie, w samotności. Dopiero z biegiem lat celebrowanie andrzejek stało się bardziej społeczną i rozrywkową formą. Współcześnie andrzejki są okazją do niezobowiązującej zabawy, kultywowaną przez przedstawicieli obu płci.

Sonda
Andrzejki - czy obchodzisz to święto?
Express Biedrzyckiej - Michał Kamiński: Polska jest bezradna. Merkel broni naszych interesów