Zmarł prof. Jacek Trznadel. Pisarz, poeta, ceniony krytyk literacki. Miał 91 lat

2022-01-23 17:18
 Jacek Trznadel
Autor: TRICOLORS/EAST NEWS Jacek Trznadel

Profesor Jacek Trznadel zmarł dziś nad ranem w Warszawie. O jego śmierci poinformowała dziennikarka Hanna Sikorska. Pisarz, poeta, tłumacz i historyk literatury miał 91 lat.

Profesor Jacek Trznadel, poeta, prozaik, eseista, krytyk literacki, historyk literatury, edytor dzieł Bolesława Leśmiana. Urodził się 10 czerwca 1930 r. w Olkuszu. Zmarł rankiem 23 stycznia w Warszawie, o czym poinformowała dziennikarka Hanna Sikorska. 

Profesor Jacek Trznadel był dyrektorem sekcji polskiej i profesorem literatury polskiej Uniwersytetu paryskiej Sorbony (w latach 1978 –1983). Współpracował z paryską "Kulturą".

Zaangażowany w sprawy państwowe – był jednym z inicjatorów założenia Polskiej Fundacji Katyńskiej i Niezależnego Komitetu Badania Zbrodni Katyńskiej. Po katastrofie smoleńskiej zwrócił się do premiera Donalda Tuska w liście otwartym z prośbą o "powołanie niezależnej Międzynarodowej Komisji Technicznej dla zbadania przyczyn katastrofy".

Wydał m.in. "Róże trzecie. Szkice o poezji współczesnej" (1966), "Czytanie Norwida. Próby" (1978), "Hańba domowa. Rozmowy z pisarzami" (1986),"Polski Hamlet. Kłopoty z działaniem" (1988), "Powrót rozstrzelanej armii" (1994), "Z popiołu czy wstaniesz?" (1995), "Spojrzeć na Eurydykę. Szkice literackie" (2003), "Utajone w oddechu. Wiersze wybrane" (2003).

Rozgłos przyniosła mu książka "Hańba domowa" - zbiór wywiadów z pisarzami na temat ich stosunku do stalinizmu.

W 2020 r. prof. Jacek Trznadel został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Jerzy Kosiński, polski pisarz i skandalista, który podbił Stany Zjednoczone | Historia z Koprem
Sonda
Czy lubicie czytać wiersze?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE