Ceremonialne kakao

i

Autor: Pixabay

Kakao ceremonialne ma cudowne właściwości. Gdzie kupić i jak przygotować „napój bogów”?

2021-12-08 18:05

Kakao ceremonialne podbiło serca ludzi na całym świecie. Niektórzy nazywają je napojem bogów, bo ma cudowne właściwości. Co to jest kakao ceremonialne i czym różni się od zwykłego? Odpowiedź w poniższym artykule. Przy okazji sprawdzamy, gdzie kupić kakao ceremonialne i jak je przyrządzić.

Co to jest kakao ceremonialne? Najprościej mówiąc, to kakao surowe, w 100 proc. naturalne i nieodtłuszczone. Czyste zmielone ziarna kakaowca, które po zastygnięciu przyjmują formę twardych, ale kruszących się bloków. Takie prawdziwe kakao ma o wiele więcej właściwości odżywczych niż zwykłe odtłuszczone, które możemy kupić w większości sklepów spożywczych. Jego smak w niczym nie przypomina słodkiego, rozpuszczalnego „Puchatka”. Jest głęboki, tłusty i gorzki, a za sprawą przypraw nabiera charakteru. Swoją nazwę – kakao ceremonialne – zawdzięcza temu, że było pite w czasie magicznych ceremonii i ważnych spotkań. Dziś, kiedy sporo osób szuka zdrowej żywności, próbuje odnaleźć balans pomiędzy pracą, domem i czasem dla siebie, prawdziwe kakao zyskuje coraz większą popularność. Spotkania miłośników tego pełnotłustego napoju nazywane są ceremonią kakao, podczas którego pije się jego większe dawki - nawet 0,5 l na osobę! Jak zapewniają organizatorzy tego typu wydarzeń -  taka dawka prawdziwego kakao sprawia, że uczestnicy się rozluźniają, mają lepszy humor, mają ochotę tańczyć, śpiewać i nieść dobro. Dlaczego tak się dzieje? Jakie właściwości zdrowotne ma kakao ceremonialne?

NIE PRZEGAP: Polacy udowadniają, że marzenia są do spełnienia. Stworzyli niesamowite miejsce

Kakao ceremonialne. Właściwości

Kakao ceremonialne to, jak pisaliśmy wyżej, kakao surowe przyrządzane z pradawnych odmian kakaowca. Ziarna są poddawane fermentacji, następnie suszone, a później rozdrabniane w kamiennych naczyniach. Dzięki temu zachowują mnóstwo właściwości odżywczych. Kakao ceremonialne jest bogate w żelazo, cynk, magnez i potas. Polecane jest szczególnie tym, którzy często zmagają się z anemią oraz wegetarianom i weganom. Zawiera także silne przeciwutleniacze oraz chrom, który równoważy poziom cukru we krwi. Ze względu na zawartość składników wywołujących euforię, niektórzy uważają je za silny afrodyzjak. To dzięki zawartości tryptofanu, który stymuluje wytwarzanie serotoniny w mózgu i odpowiada za nasze dobre samopoczucie. Kakao jest także bogatym źródłem kwasów omega-6 oraz fenyloetyloaminy, która poprawia koncentrację i pamięć. Poza tym, łączy ludzi. Ceremonię kakao można przygotować w domu i zaprosić przyjaciół. Gdzie kupić kakao ceremonialne i jak je przygotować?

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD QUIZEM

QUIZ. Czy umiesz rozbudzić swój szósty zmysł?

Pytanie 1 z 10
Widziałaś/łeś kiedyś ducha?

Kakao ceremonialne. Przepis

Żeby przygotować kakao ceremonialne musimy zaopatrzyć się w prawdziwe kakao sprzedawane zazwyczaj w formie bloku czekolady. Kupimy je w sklepach ze zdrową żywnością. Najprościej będzie zamówić przez internet. Ceny kakao ceremonialnego są znacznie wyższe niż zwykłego i zaczynają się od około 25 zł za 100 g. Jak przygotować ceremonialne kakao? Około 10-20 gram kakao, po rozdrobnieniu miesza się z ciepłą (ok. 70 stopni C) wodą lub mlekiem roślinnym (około 250 ml).  Można dosłodzić miodem i doprawić chili, wanilią, cynamonem lub kardamonem. W takiej formie było spożywane przez rdzennych mieszkańców Ameryki.

NIE PRZEGAP: Czy na diecie można jeść czekoladę, a trening zastąpić spacerem? Ona udowadnia, że tak

Dlaczego warto jeść pomarańcze?
Nasi Partnerzy polecają