Rok szkolny 2021/2022. Co kupic do szkoły? [LISTA]

i

Autor: Canva.com Wygodne buty i plecak - pozwolą ci się swobodnie poruszać po korytarzach

Nowy rok szkolny. Obawy rodziców i dzieci

2021-09-02 8:22

Powrót do szkolnych ławek po długim okresie nauki zdalnej rodzi szereg obaw, lęków i niepewności zarówno ze strony dzieci, jak i rodziców. Jak wynika z badania SW Research na zlecenie Empiku*, choć rodzice pozytywnie oceniają przejście z nauki zdalnej na stacjonarną, to wciąż mocno niepokoi ich możliwość ponownego lockdownu i zamknięcia szkół. Swoje obawy zgłaszają też dzieci. Do najczęściej wymienianych zalicza się niepewność co do ponownego nawiązania relacji koleżeńskich oraz lęk przed bardziej wnikliwym sprawdzaniem wiedzy przez nauczycieli. Z myślą o łagodzeniu negatywnych emocji i niwelowaniu lęków związanych z powrotem do szkoły, Empik przygotował nową serię warsztatów online z ekspertami – #wiemikropka dla dzieci i #klasaotwarta dla młodzieży, a także podcast z udziałem psychologów dla rodziców.

Mimo, że rodzice mówią o uldze i odczuwanym zadowoleniu związanym z powrotem dzieci do „normalnego” trybu nauki (48 proc. wskazań w badaniu SW Research dla Empiku), to jednocześnie 40 proc. respondentów przyznaje, że obawia się kolejnego lockdownu i ponownego zamknięcia podstawówek i liceów. Co czwarty rodzic martwi się także, jak jego dziecko poradzi sobie w nowym roku szkolnym po doświadczeniach z ostatnich miesięcy. Tylko 10 proc badanych wyraziło niezadowolenie z powodu powrotu uczniów do szkół, uważając tryb zdalny lub hybrydowy za lepsze rozwiązanie.

Rodzice zastanawiają się także, czy dzieci odnajdą się z powrotem w klasie, czy uda im się podtrzymać dotychczasowe przyjaźnie lub zawiązać nowe. Co piąty badany rodzic zgłosił, że jego dziecko stresuje się tym, jak będą wyglądać codzienne kontakty z rówieśnikami. Tyle samo badanych dostrzegło, że uczniowie obawiają się bardziej wnikliwego sprawdzania ich wiedzy przez nauczycieli. W nowym roku szkolnym spodziewają się większej liczby klasówek, kartkówek i odpytywania. 18% rodziców twierdzi też, że ich dzieci myślą niechętnie o powrocie do starej rutyny – wcześniejszego wstawania i nużących dojazdów.Tylko 4 proc. rodziców uznało, że uczniowie nie potrzebują dodatkowego wsparcia w procesie ponownego adaptowania się w szkole. Większość (66 proc.) twierdzi, że ogromną rolę mają tu do odegrania oni sami – konieczne będą regularne rozmowy z dzieckiem i otoczenie go wyjątkową troską. Skąd czerpać w tym zakresie wiedzę na co dzień? Pomocne mogą być materiały tworzone przez ekspertów, w tym podcast Empiku i portalu Zdrowa Głowa skierowany do rodziców: „Czy to strach się bać? Jak być wsparciem, kiedy młody człowiek doświadcza lęku”. Rodzice dowiedzą się z niego m.in., jak rozpoznawać wczesne objawy strachu i jak wspierać młode osoby w radzeniu sobie z lękiem. Podcast prowadzony przez Joannę Gruhn-Devantier będzie dostępny w aplikacji Empik Go w pierwszej połowie września.Aż ⅓ badanych rodziców oczekiwałaby zaangażowania szkoły i nauczycieli w proces adaptacji do rzeczywistości szkolnej – na przykład poprzez organizowanie specjalnych lekcji poświęconych radzeniu sobie z emocjami i zmienną sytuacją. Natomiast aż ¼ respondentów stwierdziła, że dzieci powinny mieć dostęp do indywidualnych konsultacji z pedagogiem szkolnym lub psychologiem.

Niemal co trzeci rodzic (30 proc.) uważa, że dużą pomocą dla uczniów byłby udział w warsztatach z ekspertami, np. w wersji online. W odpowiedzi na te oczekiwania, od 1 września Empik rusza z cyklem wirtualnych warsztatów skierowanych do dzieci i młodzieży. To w sumie 5 materiałów video z uznanymi ekspertami, którzy we wciągający sposób dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem oraz wskazują, jak lepiej radzić sobie z nowymi wyzwaniami i potencjalnymi trudnościami związanymi z powrotem do szkoły. Psycholożki z portalu Zdrowa Głowa rozkładają na czynniki pierwsze lęk i strach – podpowiadają, skąd biorą się negatywne emocje i jak sobie z nimi radzić. Ceniony przez rodziców i dzieci Przemek Staroń – Nauczyciel Roku 2018 – swoje warsztaty poświęcił budowaniu trwałych i wartościowych relacji z innymi ludźmi. Zaś edukatorka Ela Pogoda wskazuje, jaki pozytywny wpływ na układ nerwowy dziecka może mieć mindfulness, praktyka koncentracji oraz joga. Wszystkie warsztaty dostępne będą na stronie www.empik.com/warsztaty.

Wielu z nas, dorosłych, mimo upływu lat wciąż pamięta tych nauczycieli, którzy wywarli na nas znaczący wpływ, potrafili zainspirować do nauki i rozwoju zainteresowań. Dlatego w ramach cyklu warsztatów online pracujemy z najlepszymi edukatorami – praktykami w swoich dziedzinach, którzy w nietypowy i wciągający sposób umieją zatrzymać uwagę uczniów i zaszczepić w nich ciekawość. W ramach najnowszej edycji przygotowaliśmy program, który dotyka najważniejszych aspektów psychologicznych związanych z powrotem do szkoły. Tym samym może stanowić wsparcie i istotne źródło wiedzy w zakresie radzenia sobie z niepewnością i lękiem. Zajęcia zostały podzielone na grupy wiekowe, dlatego tym razem zapraszamy do udziału nie tylko dzieci, ale także młodzież i samych rodziców. To kontynuacja całorocznego cyklu warsztatów online #wiemikropka, w ramach którego od początku ubiegłego roku odbyło się już ponad 130 wirtualnych wydarzeń, a dodatkowo zupełnie nowa formuła #klasaotwarta, kierowana do młodzieży – komentuje Justyna Chmielewska, manager odpowiedzialna za warsztaty w Empiku.Zdaniem 40 proc. pytanych rodziców ich dzieci są podekscytowane, że znów codziennie będą widywać się z koleżankami i kolegami. Co trzeci badany przyznał również, że uczniowie po prostu cieszą się z powrotu do „starej” szkoły. Nieco mniej rodziców (27 proc.) zauważyło, że dziecko nie może doczekać się swoich ulubionych zajęć w trybie stacjonarnym, np. lekcji wychowania fizycznego.

Źródło: materiały prasowe

Express Biedrzyckiej - Bartosz Arłukowicz: Wprowadzenie stanu wyjątkowego to czysta polityka