Dzień Singla 2021 – kiedy wypada i co to za święto?

2021-02-15 14:50 AM
Dzień Singla
Autor: Pixabay

Nie tylko zakochani mają swoje święto. Również ci, którzy idą przez życie samotnie mogą świętować. To właśnie z myślą o nich ustanowiono Dzień Singla. W przeciwieństwie do walentynek obchodzimy go dwa razy w roku. W lutym i listopadzie. Skąd wzięło się to święto, jaka jest jego tradycja i kiedy jest Dzień Singla?

Dzień Singla nazwany jest także "antywalentynkami" oraz "faustynkami". To drugie określenie pochodzi od św. Faustyna, który jest patronem samotnych serc. Święto obchodzone jest dzień po walentynkach. Istnieje od 2005 r., a jego pomysłodawcą jest Trevor Mcwanda. Jest odpowiedzią na manifestowaną dzień wcześniej miłość. To nic innego jak celebracja samotnego, wolnego życia. Jednak, jak pisaliśmy wyżej Dzień Singla obchodzony jest także w listopadzie. Chińska wersja święta, podczas którego samotni Chińczycy mają okazję poczuć się lepiej sami ze sobą. Pomysłodawcami zwyczaju są studenci z uczelni w Nanjing. Początkowo tradycja obowiązywała tylko na uniwersyteckim kampusie, ale była tak ciepło przyjęta, że z czasem rozprzestrzeniła się na całe Chiny.

ZOBACZ TEŻ: „Chopin i przyjaciele”. Wystawa czasowa w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie już dostępna!

Tak wygląda zamarznięty Zalew Nowohucki

Kiedy jest Dzień Singla 2021?

I w jednym i drugim przypadku data tego święta jest stała. W Europie Dzień Singla wypada zawsze dzień po walentynkach. Skoro święto zakochanych wypada 14 lutego, Dzień Singla obchodzony jest 15 lutego. Chiński Dzień Singla wypada zawsze 11 listopada. Jedynka jest bowiem najsamotniejszą liczbą, dlatego dzień w którym spotykają się aż cztery jedynki, wydawał się idealny.

Dzień Singla. Jak świętować?

Niegdyś już nawet samotni dwudziestolatkowie byli określani mianem starej panny i kawalera. Wielu takie osoby wytykało palcami. Na szczęście dziś życie w pojedynkę wcale nie uchodzi za coś gorszącego i rzucającego się w oczy. Niektórzy świadomie wybierają taką drogę, inni zwyczajnie wciąż nie znaleźli jeszcze drugiej połówki. Z okazji Dnia Singla zazwyczaj odbywają się różnego rodzaju imprezy. Zdarza się, że podczas takiego wydarzenia spotykają się dwie osoby, którym jest po drodze i w przyszłym roku świętują już walentynki. Chiński Dzień Singla jest bardziej komercyjnym świętem. Mieszkańcy tego kraju celebrują ten dzień wielkimi wyprzedażami i promocjami. W Chinach Dzień Singla to nawet zarejestrowany znak towarowy. Z resztą również w Polsce 11 listopada z okazji święta samotników duże sieci handlowe oferują atrakcyjne promocje.

Najnowsze