Jesień 2022. Kiedy jest pierwszy dzień jesieni?

i

Autor: Valentin /Pixabay Jesień 2022. Kiedy jest pierwszy dzień jesieni?

Jesień 2022. Kiedy jest pierwszy dzień jesieni? Czym różni się astronomiczna od kalendarzowej i co to jest równonoc jesienna?

2022-09-12 21:01

Nawłoć czyli mimoza, która w wierszu Tuwima jest symbolem początku jesieni, kwitnie już z końcem sierpnia. Zatem słowa "Mimozami jesień się zaczyna" nie wiele mają wspólnego z pierwszym dniem jesieni. Jednak z początkiem września poranki i wieczory stają się coraz chłodniejsze. Mimo, że w ciągu dnia temperatury często przypominaj letnie, to w powietrzu czuć już jesień. Pierwszy dzień kalendarzowej wypada zawsze tego samego dnia. Kiedy zaś rozpoczyna się jesień astronomiczna w 2022 roku i co to jest równonoc jesienna?

Jesień kalendarzowa i astronomiczna 2022. Czy wypadają tego samego dnia?

Czym różni się jesień kalendarzowa i astronomiczna? Im dalej od wakacji tym częściej pojawiają się takie pytania. Miłośnicy trzeciej pory roku wypatrują już drzew skąpanych w żółciach i czerwieniach. Wiele osób czeka na „złotą polską jesień” oraz spacery, podczas których pod nogami plączą się kasztany i żołędzie, a spadające z drzew liście mienią się pięknymi kolorami. Jesień kalendarzowa wypada zawsze tego samego dnia. Jej data jest stała, natomiast pierwszy dzień astronomicznej jesieni jest zależny od równonocy jesiennej. Czy w 2022 roku jesień kalendarzowa i astronomiczna wypadają tego samego dnia?

ZOBACZ TEŻ: Magiczna roślina, która przynosi szczęście. Zrób korale z jarzębiny, powieś nad łóżkiem i zobacz, co się stanie

Kiedy jest pierwszy dzień jesieni w 2022 roku? Jesień kalendarzowa i astronomiczna - data

Data początku jesieni zawsze wypada we wrześniu. Kalendarzowa jesień zaczyna się co roku, tego samego dnia czyli 23 września. W 2022 będzie to piątek. W tym roku astronomiczna jesień rozpocznie się tego samego dnia. To kiedy dokładnie zaczyna się jesień astronomiczna jest uzależnione od równonocy jesiennej. Na czym polega?

NIE PRZEGAP: Krwawy Księżyc nad Polską. Pierwsze takie zjawisko w tym roku. Kiedy jest pełnia Księżyca Myśliwych w październiku 2022?

Równonoc jesienna 2022. Co to jest  i o której godzinie rozpoczyna się astronomiczna jesień?

Równonoc jesienna zaczyna astronomiczną jesień. Za jej początek przyjmuje się moment, w którym Słońce osiąga tzw. punkt Wagi, znany też jako punkt równonocy jesiennej. Słońce góruje wtedy w zenicie nad równikiem. Od tego momentu będzie krócej oświetlało północną półkulę (dzień staje się krótszy od nocy), a dłużej półkulę południową (dzień dłuższy od nocy). Wtedy jest początek astronomicznej jesieni, który w 2022 roku wypada 23 września dokładnie o godzinie 03:03.

Jesień klimatyczna

Oprócz jesieni astronomicznej i kalendarzowej rozróżniamy tez jesień klimatyczną. Zaczyna się wtedy, gdy średnie dobowe temperatury powietrza wahają się pomiędzy 15 a 5 st. C.

Sonda
Lubisz jesień?
TAŃCZĄCE Z PROMOCJAMI 08.09.22