Pełnia Księżyca Jesiotrów to ostatnia Superpłenia w roku. Kiedy jest pełnia Księżyca w sierpniu 2022 i dlaczego się tak nazywa?

i

Autor: Andreas/Pixabay Pełnia Księżyca Jesiotrów to ostatnia Superpłenia w roku. Kiedy jest pełnia Księżyca w sierpniu 2022 i dlaczego się tak nazywa?

Niesamowite zjawisko na niebie

Pełnia Księżyca Jesiotrów to ostatnia Superpłenia w roku. Kiedy jest pełnia Księżyca w sierpniu 2022 i dlaczego się tak nazywa?

2022-08-10 13:48

Pełnia Księżyca Jesiotrów znów pojawi się na nocnym niebie. Dla niektórych to zapowiedź problemów ze snem. W sierpniu 2022 Księżyc będzie świecił wyjątkowo jasno. Ostatnia Superpłenia w tym roku ma także inne nazwy m.in: Pełnia Zielonej Kukurydzy, Pełnia Księżyca czy Pełnia Księżyca Jęczmienia. W 2022 roku będzie ją można obserwować w pierwszej połowie miesiąca. Skąd pochodzi jej nazwa, kiedy dokładnie jest pełnia Księżyca w sierpniu?

Pełnia Księżyca Jesiotrów w sierpniu 2022 wypada 12 dnia miesiąca i zakończy serię Superpełni w tym roku. To oznacza, że pełnia Księżyca w sierpniu będzie ostatnią okazją do oglądania ziemskiego satelity w tak okazałej wersji.

Pełnia Księżyca Jesiotrów. Kiedy jest pełnia Księżyca w sierpniu 2022?

Pełnia Księżyca Jesiotrów to wyjątkowe zjawisko, które będzie można oglądać w nocy z 11 na 12 sierpnia. Nasz naturalny satelita będzie najbardziej widoczny o godzinie 3:36 nad ranem. Jednak nie trzeba zarywać nocy, by obejrzeć to zjawisko. Księżyc będzie doskonale widoczny przez kolejne dwa dni.

Pełnia Księżyca Jesiotrów i inne nazwy pełni Księżyca w sierpniu. Co oznaczają?

Pełnia Księżyca w sierpniu najczęściej jest nazywana Pełnią Księżyca Jesiotrów. Nasz naturalny satelita od lat lat fascynuje ludzkość. Jego cykle służyły niegdyś jako pewnego rodzaju kalendarz, ustalający mijające lata, ale również pory polowań czy zbiorów. Dlatego starożytne kultury nadawały każdej pełni inną nazwę, nawiązującą do specyficznego w danym okresie zachowania fauny i flory. Podobnie jest z Pełnią Księżyca Jesiotrów w sierpniu. Określenie wywodzi się od północnoamerykańskich plemiona rybackich, które nadały sierpniowej pełni nazwę od licznego występowania jesiotrów w tym miesiącu. Była także nazywana Pełnią Zielonej Kukurydzy ponieważ pojawiał się na niebie, gdy kukurydza na polach była w pełnej fazie wzrostu, ale nie była jeszcze gotowa do zbioru. Znana jest także nazwa Zbożowej Pełni, dlatego, że rozpoczynała coroczne zbiory zbóż. Ostatnia nazwa kojarzona z pełnią Księżyca w sierpniu to Pełnia Czerwona od odcienia, który pojawia się często pod wpływem wieczornej mgły późnego lata. Mniej popularne nazwy pełni Księżyca w sierpniu to: Księżyc Jęczmienia, Księżyc Dysput, Księżyc Dojrzewających Wiśni.

ZOBACZ TEŻ: Te znaki zodiaku zmienią się we wrześniu 2022. Horoskop wskazuje, że czeka je całkowita przemiana

Pełnia Księżyca Jesiotrów to ostatnia Superpełnia w roku. Co to oznacza?

Tegoroczna sierpniowa pełnia, będzie wyjątkowa, dlatego, że nasz satelita znajdzie się bliżej Ziemi. Wtedy Księżyc może wydawać się nawet o 14% większy niż zwykle i świecić jaśniej aż do 30%. To wyjątkowe zjawisko określa się jako Superksiężyc lub Superpełnia. W tym roku mieliśmy okazje oglądać super Księżyc w czerwcu i lipcu. Sierpniowy będzie ostatnim w tym roku.

Pełnia Księżyca Jesiotrów 2022. Gdzie i kiedy najlepiej oglądać pełnie Księżyca w Polsce?

Pełnia Księżyca Jesiotrów w sierpniu 2022 wypada w nocy z czwartku na piątek z 11 na 12 sierpnia. Nasz naturalny satelita najbardziej okazały będzie nad ranem około godziny 3:36. Przy dobrej pogodzie oraz bezchmurnym niebie Pełnia Księżyca Jesiotrów będzie widoczna gołym okiem z każdego miejsca w Polsce. Do obserwacji nie będzie nam potrzebny teleskop ani inny profesjonalny sprzęt. Jednak jeśli chcemy zrobić dobre zdjęcia najlepiej obserwować Księżyc za miastem, z terenów wolnych od sztucznego światła. Teleskop, lornetka i dobry aparat mogą pomóc w uzyskaniu dobrego rezultatu.

Co ile dni jest pełnia Księżyca i jak długo trwa?

Pełnia Księżyca występuje na niebie co około 29,5 dnia. Czasami zdarza się, że w ciągu miesiąca dochodzi do dwóch pełni. Taka sytuacja powtarza się średnio raz na 3 lata. Takie zjawisko określa się mianem Niebieskiego Księżyca (Blue Moon). Pełnia Księżyca trwa trzy dni, tak samo jak nów i obejmuje ona czas na dzień przed i dzień po dacie pełni.

Księżycowy QUIZ. Co wiesz o ziemskim Księżycu?

Księżycowy QUIZ. Co wiesz o ziemskim księżycu?

Pytanie 1 z 10
Księżyc to jedyne ciało niebieskie otaczające Ziemię
Tańczące z Promocjami 29.07
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany