Baku - miasto ognia

i

Autor: Sylwia Adamczyk

Salam, Baku! 5 miejsc w stolicy Azerbejdżanu, które trzeba zobaczyć

2022-06-20 20:05

Od niedawna do stolicy Azerbejdżanu z Polski można dotrzeć bezpośrednim lotem z Warszawy. Czy warto? Na pewno! Dokąd więc najpierw skierować kroki z lotniska Heydar Aliyev? Sprawdźcie listę pięciu miejsc, których naszym zdaniem nie można pominąć zwiedzając miasto ognia!

Baku: miasto ognia i najniżej położona stolica świata

Baku jest największym miastem Azerbejdżanu i najniżej położoną stolicą świata (28 metrów poniżej poziomu morza!). Baku, jakie oglądamy dzisiaj, w dużej mierze zostało ukształtowane przez boom naftowy z przełomu XIX i XX wieku. To właśnie Baku w tamtym czasie odpowiadało za ponad połowę światowego wydobycia ropy. Bogactwo stolicy Azerbejdżanu sprawiło, że miasto nazywano „Paryżem Kaukazu” (dzisiaj raczej określa się je mianem „miasta ognia”).

Architektonicznie Baku zachwyca do dziś – nie tylko okazałą XIX-wieczną zabudową, ale też fantazyjnymi, futurystycznymi budynkami wybudowanymi w ostatnich latach. Narodowym symbolem Azerbejdżanu stało się okazałe Centrum Kulturalne Heydar Aliyev – i to ono otwiera naszą listę punktów obowiązkowych na mapie Baku!

5 miejsc w Baku, które trzeba zobaczyć

1. Centrum Kulturalne Heydar Aliyev

Baku - miasto ognia

i

Autor: SA

To prawdopodobnie najbardziej charakterystyczny budynek w Baku. Został ukończony w 2012 roku. Zaprojektowała go Zaha Hadid - nieżyjąca już brytyjska architekt irackiego pochodzenia, ikona współczesnej architektury, nazywana królową designu. Budynek robi ogromne wrażenie - zarówno z zewnątrz, jak i od środka. Spacer jego białymi korytarzami (momentami ma się wrażenie, że sunie się po nich lub płynie!) i zwiedzenie interaktywnego muzeum, które się tam znajduje, to punkt obowiązkowy podczas wycieczki do Baku. Otrzymacie tam solidną dawkę wiedzy na temat historii i kultury Azerbejdżanu. Jest też gratka dla fanów motoryzacji - w Centrum Heydar Aliyev obejrzycie luksusowe samochody, należące niegdyś do prezydenta Aliyeva, w tym kultową GAZ-13 Czajkę.

Nie zapomnijcie o pamiątkowym zdjęciu przy napisie „Kocham Baku”, z widokiem na budynek Aliyeva – i ruszajcie dalej!

2. Flame Towers – Ogniste Wieże

Baku - miasto ognia

i

Autor: SA

Choć to Centrum Kulturalne Heydar Aliyev zasłużyło sobie na miano narodowego symbolu Azerbejdżanu, z Baku kojarzą się - być może nawet bardziej – Ogniste Wieże (Flame Towers).

Nie sposób ich nie dostrzec, bo górują wysoko nad miastem i doskonale widać je z wielu ulic i zakamarków. Są kompleksem trzech wieżowców, z których największy mierzy 190 metrów i jest najwyższym budynkiem w Azerbejdżanie (planowano, by w 2019 roku „przerósł” go Azerbaijan Tower – obiekt ten miał powstać 25 km na południe od Baku, liczyć 1029 metrów wysokości i być najwyższym budynkiem świata – do tej pory projekt jednak nie został zrealizowany).

Kształt Flame Towers nawiązuje do azerbejdżańskiego kultu ognia i największego bogactwa kraju – złóż ropy.

3. Promenada wraz z Muzeum Dywanów

Baku - miasto ognia

i

Autor: SA

Budynek w kształcie... dywanu? Proszę bardzo! Taki widok zastaniecie, gdy wybierzecie się na spacer promenadą i dotrzecie do Azerbejdżańskiego Muzeum Dywanów. To zdecydowanie jeden z najciekawszych budynków, jaki zobaczycie w Baku. Nam niestety tym razem nie udało się zobaczyć kolekcji dywanów prezentowanej w muzeum – ale już sama fasada to coś, czego nie zobaczycie nigdzie indziej.

Muzeum znajduje się przy widokowej promenadzie nad Morzem Kaspijskim – koniecznie wybierzcie się nią na spacer, poczujcie wiatr we włosach (Baku jest nie tylko ciepłe, ale i wietrzne), zróbcie zdjęcie rybakowi na molo, a po drodze napotkajcie 215-letni baobab!

4. Baszta dziewicza i panorama Baku

Baku - miasto ognia

i

Autor: SA

Pochodzącą prawdopodobnie z XII wieku basztę warto odwiedzić między innymi po to, by wejść na jej szczyt, z którego rozlega się obłędny widok na całe miasto (choć niestety podziwiać go można tylko przez szybę).

W pobliżu baszty znajdziecie klimatyczne stragany z pamiątkami – warte obejrzenia nawet, jeśli nie planujecie nic w nich kupić. Koniecznie zresztą przespacerujcie się także innymi ulicami historycznego centrum Baku i zobaczcie Pałac Szachów Szyrwanu.

5. Muzeum Miniaturowych Książek

Baku - miasto ognia

i

Autor: SA

Tym razem gratka dla moli książkowych – ale nie tylko! To niepozorne muzeum kryje w sobie małe skarby – książki nawet wielkości naparstka. Zbiory robią ciekawe wrażenie, a na półkach znajdziecie też polskie pozycje!

Więcej zdjęć Baku znajdziesz w galerii poniżej: 

Dla kogo Baku?

Baku to miasto kontrastów – łączące tradycję z nowoczesnością, wpływy Bliskiego Wschodu z europejskimi. Mieści się w nim wiele pereł architektury – jej miłośnicy odnajdą się tu świetnie. Zaciekawi ich też być może polskie dziedzictwo w Azerbejdżanie – budynki architektów takich jak Józef Gosławski, Kazimierz Skórewicz, Józef Płoszko i Eugeniusz Skibiński.

Choć na pewno warto byłoby zagłębić się w zakamarki stolicy Azerbejdżanu, a także odkryć okolice Baku, już krótki wypad wystarczy, by zobaczyć to, co w samym mieście najważniejsze.

Pod koniec maja bezpośrednie połączenie z Polski do Baku uruchomiły PLL LOT. Więcej o tym przeczytacie tutaj.

Baku - miasto ognia

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki