Badania potwierdzają: W grupie chętniej ryzykujemy

2011-09-16 13:06

Naukowcy z Uniwersytetu w Południowej Kaliforni opublikowali badania, które dowodzą, że ludzki mózg traktuje ryzyko w grupie jako przyjemność.

Badania przeprowadzone przez ekspertów z Uniwersytetu w Południowej Kalifornii dowodzą, że ludzki mózg inaczej traktuje ryzyko wśród ludzi i inaczej gdy jesteśmy odosobnieni. Podobnie jest z wygraną i przegraną.

Naukowcy, za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego, zbadali 24 osoby - 12 kobiet i 12 mężczyzn. Badani mieli wybierać spośród dwóch loterii, które zgodnie z losowym algorytmem dawały wygraną, albo nakładały karę o wartościach -20, -5, +5 i +20 euro. Gra toczyła się o prawdziwe pieniądze, jednak z powodów etycznych badani na koniec zadania otrzymali po 50 euro.

Badani dokonywali wyborów za pierwszym razem samotnie, a za drugim w towarzystwie. Okazało się, że strefa mózgu odpowiedzialna za uczucie przyjemności (zwana także układem nagrody) wykazywała wiekszą aktywność wówczas, gdy badani mogli pochwalić się swoją wygraną przed innymi, a mniejszą aktywność wykazywała wtedy, gdy byli sami.

"Te odkrycia sugerują, że mózg jest wyposażony w zdolność wykrywania i zapisywania sygnałów społecznych, a następnie do wykorzystywania ich w późniejszym zachowaniu" - uważa dr Georgio Coricelli, przewodniczący grupie badaczy z kalifornijskiego Uniwersytetu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki