Blue Monday 2022. Czym są zaburzenia depresyjne? Jak odróżnić smutek od depresji?

2022-01-17 4:28
Blue Monday 2022
Autor: Shutterstock Blue Monday 2022

Blue Monday nazywany jest najbardziej depresyjnym dniem w roku. Przypada on na trzeci poniedziałek stycznia, a więc w obecnym roku obchodzony będzie 17.01. Pomimo tego, iż termin Blue Monday uważany jest za pseudonaukę, do dziś kultywuje się kulturę celebrowania tego dnia. Jego znaczenie społeczne zmieniło się w dobie rozprzestrzeniającej się depresji. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o tym, czym są zaburzenia depresyjne.

Termin Blue Monady obecnie sprowadza naszą uwagę na zaburzenie psychiczne, jakim jest depresja. Dzięki takiemu jednemu dniu w roku, każdy z nas może zwrócić się ku wiedzy psychologicznej, przeanalizować emocjonalne stany swoje i swoich bliskich, a także dowiedzieć się jak rozpoznawać i radzić sobie z depresją.

Zaburzenia depresyjne, stanowią grupę objawów depresyjnych, występujących w przebiegu zaburzeń nastroju. Wiążą się one przede wszystkim z obniżeniem nastroju, niską samooceną, zaburzeniem rytmu dobowego, spowolnieniem psychoruchowym, zmniejszeniem apetytu i niezdolnością do przeżywania przyjemności.

W poszerzaniu swojej wiedzy o zaburzeniach depresyjnych, warto jest nauczyć się różnicy pomiędzy smutkiem, a depresją. Otóż smutek występuje u każdego człowieka naturalnie i trwa zdecydowanie krócej niż obniżenie nastroju w zaburzeniach psychicznych – kilka/kilkanaście godzin, przy czym w zaburzeniach nawet wiele tygodni i miesięcy.

W depresji mamy do czynienia z wyjątkowo głębokim obniżeniem nastroju, które często uniemożliwia normalnie funkcjonowanie. Wpływa ono negatywnie na inne aspekty życia człowieka chorego. Smutek taki jest zbyt głęboki i silny, aby nie zwrócić na niego uwagi. Oddziałuje na organizm człowieka, objawiając się dolegliwościami fizycznymi.

W leczeniu depresji niezwykle ważna jest zarówno farmakoterapia, jak i psychoterapia. Chory musi jak najszybciej zostać zdiagnozowany i podjąć odpowiednie leczenie. Dzięki dobrze dobranej terapii, będzie on w stanie stopniowo wracać do życia sprzed choroby.

Sonda
Czy depresja to problem, z którym walczy się w Polsce w odpowiedni sposób?
Poradnik Zdrowie: depresja lekooporna
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE