Trzaskowski lub Hołownia na prezydenta

i

Autor: PAWEŁ DĄBROWSKI/ SUPER EXPRESS

Szymon Hołownia nazwał córkę staropolskim imieniem. Jakie jest jego znaczenie i pochodzenie?

2022-01-14 12:34

Szymon Hołownia w mediach społecznościowych poinformował odbiorców o tym, iż na świecie pojawiło się jego drugie dziecko. Żona polityka urodziła zdrową córeczkę. Oboje zdecydowali nadać jej imię pochodzące z Biblii. Jak brzmi staropolskie imię wybrane przez małżeństwo? JAkie jest jego znaczenie?

Szymon Hołownia na swoim Instagramie pochwalił się narodzinami drugiego dziecka. Opublikował on zdjęcie z nowonarodzoną córeczką, a także ujawnił jej imię. Instagramowi obserwatorzy obsypali polityka gratulacjami.

Imię córki Hołowni brzmi Elżbieta Wanda. Elżbieta jest bardzo starym imieniem, pochodzącym od hebrajskiego słowa elzeba lub eliszeba. Oznacza ono „Bóg jest moją przysięgą/doskonałością”. Imię Elżbieta ze względu na to, że nosiło je wiele władczyń, nazywane jest imieniem królewskim.

Z kolei imię Wanda wymyślone zostało najprawdopodobniej przez Wincentego Kadłubka, które miało pochodzić od legandarnej władczyni Krakowa, córki Kraka. Początkowo zapisywano je jako Wanda lub Węda. Popularność zyskało w XIX wieku, poprzez kulturowy powrót do średniowiecza.

Sonda
Dał/a/byś dziecku imię neutralne płciowo?
Sedno Sprawy - Marlena Maląg
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE