Boże Ciało w Polsce

i

Autor: Shutterstock Boże Ciało w Polsce

Boże Ciało 2022. Czy w czwartek, 16 czerwca trzeba iść do kościoła?

2022-06-13 5:12

Boże Ciało czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa to święto nakazane. Wierni mają obowiązek w czwartek 16 czerwca pójść do kościoła na mszę, ale już nie na procesję. W Boże Ciało nie wykonuje się prac niekoniecznych, tylko oddaje cześć Bogu i odpoczywa duchowo i fizycznie.

Boże Ciało 2022 - czym jest to święto? 

Boże Ciało czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Święto Ciała i Krwi Pańskiej) to święto nakazane. Katolik musi pójść do kościoła na mszę. Zgodnie z kanonami 1247 i 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego, w święta nakazane wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej i powstrzymać się od wykonywania tych prac i zajęć, które utrudniają oddawanie Bogu czci, przeżywanie radości właściwej dniowi Pańskiemu oraz korzystanie z należnego odpoczynku duchowego i fizycznego. Odpoczynek duchowy to wyjść z niewiary, a tym samym z pychy, i w pokorze powierzyć się Bogu, który człowieka kocha i który chce prowadzić z miłością jego życie.

Zobacz także: Pielęgnacja idealna na lato! Kobiety pokochają te składniki aktywne

Nie ma obowiązku uczestnictwa w procesji

Boże Ciało to święto nakazane, co oznacza, że jest obowiązek  uczestnictwa we mszy świętej. Czy katolicy mają obowiązek uczestnictwa w procesji Bożego Ciała? Odpowiedź jest prosta – nie, nie ma obowiązku uczestnictwa w procesji Bożego Ciała. Oczywiście proboszczowie zachęcają do tego, by wraz z Jezusem przejść ulicami miast, miasteczek i wsi.

Uczestnictwo w procesji nie zastępuje udziału w mszy

Uczestnictwo w procesji nie zastępuje udziału w Eucharystii. To liturgia mszy świętej powinna jest centralnym punktem Bożego Ciała.

Boże Ciało Boże Ciało czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Święto Ciała i Krwi Pańskiej) jest to święto nakazane, ruchome, które wypada 60 dni po Wielkanocy. Wypada w czwartek po uroczystości Trójcy Świętej pomiędzy 21 maja, a 24 czerwca. Święto, początkowo w diecezji Liège zostało ustanowione w 1246 r. po widzeniach św. Julianny z Cornillon. Już w 1252 r. uroczystość była obchodzona w Niemczech, a w 1320 r. do diecezji krakowskiej wprowadził ją biskup Nankier.

Dlaczego świętujemy Boże Ciało? Uroczystość Bożego Ciała uznawana jest za jedno z najważniejszych świąt kościelnych i ma wyjątkowo piękną oraz uroczystą oprawę. Na jej ustanowienie i rozpowszechnienie miało wpływ przyjęcie w 1215 roku dogmatu o transsubstancjacji, czyli realnej przemianie chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa. Z kolei w 1263 roku w Bolsenie miał miejsce cud eucharystyczny - hostia w rękach wątpiącego w transsubstancjację księdza zaczęła krwawić. Do dziś zachował się korporał, który jest uznawany za ten, na który podczas wydarzenia spadły krople krwi. Uroczystość Bożego Ciała ma charakter radosny i dziękczynny, związana jest z nim także uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Skąd się wzięły procesje w Boże Ciało? Historia procesji podczas uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa sięga drugiej połowy XIII w. Do Polski zwyczaj procesji eucharystycznych trafił w XV w. Od początku miał bardzo uroczysty charakter. W XVI w. z Niemiec dotarł do nas zwyczaj śpiewania fragmentów Ewangelii przy czterech, udekorowanych świeżymi roślinami ołtarzach. Podczas rozbiorów, a także podczas II wojny światowej uczestnictwo w procesjach było znakiem wiary, ale także jedności narodu. Zapewne świadome tego faktu władze PRLu często zakazywały organizowania procesji ulicami miast.

Ołtarze procesyjne Cztery ołtarze na trasie procesji podczas Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa mają symbolikę religijną. Cztery ołtarze są odwołaniem do czterech Ewangelii. Procesja zatrzymuje się przy ołtarzach, przy których śpiewane są perykopy ewangeliczne Mateusza, Marka, Łukasza i Jana.

Staropolska tradycja przystrajania wsi na Boże Ciało

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki