Co można zjeść po terminie ważności?

i

Autor: Shutterstock Co można zjeść po terminie ważności?

Oszczędnie i zdrowo

Co można jeść po terminie ważności? Zmyślny sposób na oszczędzanie. Sprawdź, które produkty się nie psują nawet jeśli na opakowaniu widnieje „najlepiej spożyć przed”

2022-10-03 16:39

Co można zjeść po terminie ważności, by się nie otruć ale nie marnować jedzenia? Okazuje się, że bardzo dużo, a w dobie wysokiej inflacji produkty zdatne do spożycia nawet po upływie daty wskazanej na opakowaniu, to także sposób na oszczędzanie. Dlatego eksperci wyjaśniają, czy można zjeść jogurt przeterminowany o jeden dzień, wypić przeterminowaną kawę czy wykorzystać drożdże, których darta ważności dawno minęła.

Kupujemy za dużo albo zapominamy o tym, co mamy w szafce lub w lodówce. W konsekwencji bardzo często jogurt, mleko, jajka czy olej zalegające na pólkach straciły przydatność do spożycia. Ale czy na pewno? Jeśli zastanawiamy się co można zjeść po terminie, warto zwrócić uwagę na to co widnieje na opakowaniu jogurtu czy też oleju. Oprócz samej daty ważności pudełku widnieje także napis „należy spożyć do" lub "najlepiej spożyć przed". Według przepisów słowo „należy” oznacza bezwzględną datę przydatności do spożycia i zazwyczaj dotyczy mięsa lub niepasteryzowanych wyrobów z nabiału. W przypadku słowa „najlepiej” producent sugeruje jedynie, że po upływie konkretnej daty produkt może mieć już inne walory smakowe.

Co można jeść po terminie ważności?

Według ekspertów sporo produktów spożywczych nadaje się do zjedzenia także po upływie terminu ważności. Mąki, kasze ryże i makarony jeśli są przechowywane w suchym miejscu można jeść nawet rok po upływie daty zawartej na opakowaniu. Tak samo jest w przypadku nasion roślin strączkowych. Odpowiednio przechowywana fasola, groch czy ciecierzyca nie tracą przydatności do spożycia przez długie lata. Według naukowców Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie tuńczyk w puszce będzie nadawał się do zjedzenia nawet rok po upływie daty na opakowaniu. Podobnie będzie także w przypadku kukurydzy czy fasoli w puszce.

Czy można pić przeterminowaną kawę i herbatę?

Kawa, herbata, sól, cukier oraz przyprawy, to produkty, które można spożywać nie patrząc na datę ważności. Warunkiem jest oczywiście odpowiednie przechowywanie. Jeśli nie chcemy, by kawa nie straciła swoich walorów smakowych przesypmy zawartość opakowania do słoika i przechowujmy w lodówce lub zamrażarce. Produktem, który nigdy się nie psuje jest miód. Mimo, że na opakowaniu zazwyczaj widnieje data ważność około 2-3 lat, to śmiało możemy korzystać z niego także po terminie.

ZOBACZ TEŻ: Sposoby na kapustę. Pyszniutkie przepisy na jesień, które wzmocnią odporność i poprawią drobne mankamenty nieskazitelnej urody

Czy przeterminowany jogurt, jaja, ser, olej lub ciasto francuskie są zdatne do spożycia?

Produktami, które są zdatne do spożycia także po upływie daty ważności są twarde sery np. parmezan, dziugas czy cheddar. Te produkty będą bezpieczne jeszcze kilka dni po terminie zawartym na opakowaniu. W przypadku pasteryzowanego nabiału takiego jak jogurt, mleko UHT czy majonez naukowcy Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie przeprowadzili badania, w których okazało się, że produkty były zdatne do spożycia także miesiąc, trzy miesiące i pół roku później. Jaja także będą nadawały się do zjedzenia po upływie daty ważności. Jednak w tym przypadku należy zachować ostrożność i bardzo dokładnie sprawdzać jajka przed spożyciem a także pamiętać, by wykorzystać je jak najszybciej. Podobnie ma się sprawa z gotowym ciastem francuskim. To można wykorzystać nawet do miesiąca po terminie, oczywiście pod warunkiem, że wygląda i pachnie normalnie, czyli nie jest rozmoczone i stęchłe. Z kolei olej będzie nadawał się do spożycia także po upływie daty na opakowaniu jeśli był dobrze przechowywany. Zapach zjełczałego tłuszczu jest najlepszą wskazówką, że jego czas już minął i lepiej go nie używać.

Sonda
Wykorzystujesz w kuchni produkty po upłwie terminu ich ważności?
Co się dzieje z jedzeniem w "MasterChefie"?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają