Miłek wiosenny

i

Autor: GettyImages Żółte kwiaty miłka wiosennego efektownie kontrastują z gęsto ulistnionymi pędami

Co sadzimy i siejemy w kwietniu. Poradnik działkowca

2021-04-20 8:15

Kwiecień to czas wysiewania nasion wprost do gruntu. Kwiaty, warzywa i zioła wysiane do ciepłej ziemi szybko kiełkują. Jednak bez planu wysiłki zmierzające do ukwiecenia ogrodu i wyhodowania w nim jedzenia mogą się nie powieść. Jedne rodzaje ziaren padają bowiem na podatny grunt w pierwszej, a inne w drugiej połowie kwietnia. Są też takie, które można wysiewać w dowolnym momencie miesiąca.

Kwietniowe siewy można zacząć od wysiania do inspektu lub skrzynek: tytoniu ozdobnego, aksamitki, szałwii, cynii, lwich paszczy, portulaki wielkokwiatowej, astrów letnich, żeniszków, kapusty ozdobnej, arktotisu (niedźwiedziego ucha). Dobrze jest wysiewać co 10-14 dni niewielkie partie nasion rzodkiewki, rzeżuchy i rukoli, by potem mieć przez dłuższy czas młode plony. Siewki kwiatów dwuletnich, takich jak bratki, stokrotki, dzwonki i niezapominajki trzeba przeflancować.

Ogród pełen warzyw i kwiatów

Na początku kwietnia sadzimy sadzeniaki ziemniaka mające kiełki na powierzchni, korzenie chrzanu i duże sadzonki rabarbaru.Pierwsza połowa kwietnia to czas na sianie do gruntu warzyw strączkowych - grochu i bobu. Poza tym cebuli, pasternaku i pietruszki korzeniowej. W drugiej połowie kwietnia wysiewamy do gruntu nasiona buraka ćwikłowego, pora, skorzonery (tzw. zimowych szparagów), brukwi i kukurydzy. Przez cały miesiąc siejemy koper ogrodowy, pietruszkę naciową, wczesne i średniowczesne odmiany marchwi, rzodkiew, rzodkiewkę, szpinak, brokuł, sadzimy kalarepę z rozsadnika i sałatę z rozsadnika. Na rozsadniku siejemy brokuły (ich zbiór przypadnie w sierpniu), wczesne odmiany kalarepy (do zebrania latem), średnio późne odmiany kapusty i brukwi, średnio późne i późne odmiany sałaty i kukurydzę cukrową.

Pierwsza połowa kwietnia to także czas kiedy wysiewane są: chaber, nagietek, groszek pachnący, aster chiński z rozsady i cynia. Na rozsadniku lub w inspekcie wysiewamy aster chiński, cynię i kosmos. Przez cały miesiąc wysiewamy do gruntu nasiona nasturcji, maciejki, kosmosów, klarkii, aksamitki niskiej, czarnuszki, maczków kalifornijskich, szarłatów, słoneczników, maku polnego, kocanki, chabru bławatka, cynii wytwornej, dziwaczka, godecji wielkokwiatowej, nachyłka barwierskiego, nagietka lekarskiego, rezedy wonnej, smagliczki nadmorskiej, szarłatu zwisłego, szarłatu wiechowatego, złocienia trójbarwnego, wilca, eszolcji i powoju. Pod koniec kwietnia siejemy dimorfotekę, groszek pachnący i powój trójbarwny.

ZOBACZ: Sprytne patenty na piękny ogród. Czasem wystarczy niewiele

Mini ogródek w szkle - ciekawa dekoracja z roślin doniczkowych

Aromatyczne zioła na wyciągnięcie ręki

Do gruntu siejemy w kwietniu zioła jednoroczne: rumianek pospolity, kminek, cząber, majeranek, kolendrę siewną, pietruszkę i koper. Z ziół wieloletnich lubczyk ogrodowy, miętę i szałwię lekarską. Wysiewanie niektórych gatunków ziół pomiędzy warzywami korzystnie wpływa na wzrost warzyw. Taką uprawę nazywamy współrzędną. Np. szałwię dobrze jest wysiać koło kapusty lub marchwi, mięta napędza wzrost sąsiadującej z nią fasoli, grochu, kapusty, kalarepy lub brokułów. Koper pasuje jak ulał do ogórków, a cząber ogrodowy do czosnku i cebuli.

Cały miesiąc wysiewamy do gruntu: rumianek, kminek, cząber, majeranek, kolendrę, lubczyk ogrodowy i szałwię lekarską. Pod koniec kwietnia siejemy miętę i kminek. Tak jak funkcjonują w ogrodzie stosunki dobrosąsiedzkie, tak istnieją zestawy nieznoszących się roślin. Buraków nie powinno się umieszczać obok fasoli i gorczycy, na fasolę źle działa cebula, podobnie jak czosnek pospolity, groch i mieczyk. Nie lubią się marchew z koprem, a ziemniak z ogórkiem i pachnącymi ziołami. Truskawki powinny znajdować się jak najdalej od pomidorów, fasoli i gorczycy, dla ziemniaka jest lepiej, gdy nie widuje dyń, kabaczków, ogórków, słoneczników i pomidorów.

Sadzenie roślin, drzew i krzewów

Początek kwietnia to już ostatni moment na sadzenie drzew i krzewów z odkrytymi korzeniami. Za to drzewa i krzewy rosnące w pojemnikach można sadzić przez cały sezon wegetacyjny (od wiosny do jesieni). Sadzenie drzew lub krzewów owocowych trzeba zakończyć do końca kwietnia, podobnie jak sadzenie ozdobnych drzewek i krzewów zrzucających liście. W drugiej połowie kwietnia sadzi się drzewa pestkowe takie jak wiśnie, śliwy i morele, a cały miesiąc można sadzić drzewa i krzewy wiecznie zielone. Cały kwiecień można też przeznaczyć na sadzenie krzewów róż oraz zdrewniałych sadzonek porzeczek i winorośli.

A co z roślinami cebulowymi i bulwiastymi? Rośliny, które nie zimują w gruncie, np. mieczyki, accidanterę dwubarwną, babianę, dalie, ismenę, frezję ogrodową, lilie, galtonię, kroksomię ogrodową, tygrysówkę pawią czy zawilca wieńcowatego można zacząć wysadzać pod koniec kwietnia. Aby można było rozpocząć sadzenie tych roślin, temperatura gruntu nie może być niższa niż 10 st. C. Byliny (np. floksy, funkie, rojniki, rozchodniki) należy przed przesadzeniem podzielić. Pod koniec miesiąca należy posadzić cebule mieczyków, acidantery dwubarwnej zwanej mieczykiem abisyńskim i krokosmii.

ZOBACZ: Uprawa balkonowa. Scena balkonowa: ogród na poziomie okien

Krzewy kwitnące w Twoim ogrodzie. Czy rozpoznasz ich kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Jaki to krzew?
kolkwicja chińska

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki