Co to jest Oxycodone?

i

Autor: Shutterstock Co to jest Oxycodone?

Niebezpieczny trend

Co to jest Oxycodone? Popularny lek bywa używany jako narkotyk

2023-02-08 16:50

W Stanach Zjednoczonych to prawdziwa plaga. Imprezy z „Oxy” są bardzo popularne, niestety także wśród młodzieży. Oxycodone to śliny lek przeciwbólowy, który przez wiele osób jest używany także jako narkotyk. Środek jest ślinie uzależniający i może wywoływać liczne skutki uboczne. Nie brakuje także przypadków śmierci po zażyciu leków z tym składnikiem.

Oksykodon jak działa?

Oksykodon to przeciwbólowy opioid, dostępny jedynie na receptę. Zazwyczaj przepisuje się go pacjentom z bólem nowotworowym i pooperacyjnym. Leki zawierające te substancje, mają także działanie uspokajające. Oksykodon łączy się w organizmie człowieka z opioidowymi receptorami (κ, µ i δ), powodując ich pobudzenie. Dawki leku dobiera się indywidualnie. Preparat można przyjmować doustnie, doodbytniczo lub w formie zastrzyków.

Oksykodon to narkotyk?

Niestety, oprócz właściwości przeciwbólowych oksykodon ma także silne działanie narkotyzujące i uzależniające. Dlatego leki zawierające ten opioid są wydawane na receptę. Działanie oksykodonu przypomina działanie morfiny i heroiny. Wiele osób na całym świecie jest uzależnionych od tego leku. W Stanach Zjednoczonych nastolatki podkradają recepty rodzicom. Popularne są imprezy z tabletkami "Party pills", które często kończą się tragicznie.  Walka z nałogiem jest trudna, ponieważ od tej substancji można uzależnić się psychicznie i fizycznie. Na świecie odnotowano wiele śmiertelnych przypadków po zażyciu oksykodonu. Często dla tego, że ofiary zażywały lek pijąc jednocześnie alkohol lub stosując inne środki uspokajające.

Oksykodon skutki uboczne

Oprócz działania silnie uzależniającego, leki zawierające oksykodon mogą wywoływać także inne działania niepożądane. Wśród nich wymienia się m.in.: zaparcia i nudności, zawroty głowy, nagłe zmiany nastroju, problemy z zasypianiem czy wysypki i zaczerwienienie skóry. Mogą pojawić się również trudności z oddawaniem moczu, zmniejszenie poziomu testosteronu oraz czasowa impotencja.

ZOBACZ TEŻ: Czy kawa z mlekiem jest zdrowa? Nowe badania rozwiewają wątpliwości

Ratujmy nóżki Mai
Nasi Partnerzy polecają