Dziecko przed laptopem

i

Autor: Shutterstock

Hejt

Co zrobić, aby dziecko radziło sobie z hejtem w sieci? Psychologiczne wskazówki wychowawcze

2022-07-18 10:53

Radzenie sobie z hejtem może być trudnym wyzwaniem nawet dla dorosłych. Powstaje więc pytanie: jak dzieci mają sobie radzić z hejtem? Istnieje kilka psychologicznych podstaw, o które należy w tym celu zadbać. Jeśli w wychowaniu dziecka zwrócisz uwagę na tych kilka wskazówek, możesz nauczyć go radzenia sobie z krytyką i hejtem. Sprawdź, co robić aby dziecko radziło siebie z hejtem w sieci.

Radzenie sobie z hejtem w sieci rozpoczyna się już na poziomie ukształtowanej pewności siebie u człowieka. Ponadto istotne jest rozróżnianie różnych form krytyki. Istnieje kilka psychologicznych sposobów na to, aby Twoje dziecko radziło sobie z hejtem w sieci. Zobacz, jakie to metody i wdrażaj je w życiu już od dziś!

Psychologiczne sposoby na radzenie sobie z hejtem

Jeśli chcesz wspierać dziecko w walce z hejtem, musisz zadbać o jego pewność siebie. Staraj się doceniać swoją pociechę nie tylko wtedy, gdy ze szkoły przynosi same piątki. Dziecko musi mieć poczucie, że jest akceptowane za sam fakt bycia sobą. Wspieraj je więc w codziennych problemach oraz motywuj do dalszych osiągnięć.

Ucz dziecko czym jest krytyka

Kiedy idziecie ulicą i mijacie starszą panią, która z zapałem i oburzeniem komentuje wygląd młodej dziewczyny – jest to dobry przykład do pokazania dziecku czym może być krytyka. Tego typu sytuacje warto jest przedyskutować w domu. Taka analiza pozwoli dziecku dostrzec, że niemiłe komentarze nie mają nic wspólnego z jego rzeczywistą wartością. Dzięki temu będzie ono w stanie odróżniać konstruktywną krytykę od tej agresyjnej i bezpodstawnej.

Naucz dziecko korzystania z Internetu

Kiedy dziecko wie już, czym jest krytyka i w pełni akceptuje siebie, warto jest poświęcić czas na uczenie go, czym jest Internet. W codziennym życiu nauczaj swoją pociechę poszukiwania w Internecie rozwojowych treści i takich o pozytywnym wpływie na młodych ludzi. Zakomunikuj istnienie tej „ciemniejszej strony” Internetu, w której zawiera się m.in. hejt.

Dziecko powinno wiedzieć, co złego może spotkać go w Internecie, lecz być przyzwyczajone do unikania takich szkodliwych postów, komentarzy itp. Jeśli jednak zadbasz o wszystkie poprzednie kroki, możesz mieć pewność, że kiedy Twoje dziecko natknie się w na hejt w sieci – poradzi sobie z nim.

Sonda
Czy hejt w sieci dotknął Cię kiedyś osobiście?
Zdrowo Odpytani: Choroby żył to nie żarty, co Polacy o nich wiedzą? Sprawdza dr Naser Dib

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki