Czas na cyklameny

2020-09-15 16:26 MO
cyklameny
Autor: Konrad Kalbarczyk Cyklamen perski jest jedną z najpiękniejszych roślin doniczkowych kwitnących zimą

Cyklameny są jednymi z najbardziej popularnych roślin, które zdobią wnętrze wtedy, kiedy za oknem robi się szaro, a nasz ogród przestaje kwitnąć. Poznaj najważniejsze zasady pielęgnacji tych pięknych kwiatów o dekoracyjnych liściach.

Delikatne kwiaty staroświeckich cyklamenów przypominają kształtem motyle. Mają wiele kolorów – od białego, poprzez liczne odcienie różu aż po czerwony i purpurowy. Z ponad 16 gatunków, najpopularniejszy jest cyklamen perski. Ceniony jest przede wszystkim ze względu na piękne kwiaty. Bywają pojedyncze lub pełne o brzegach gładkich, postrzępionych lub falistych. Wyrastają na długich łodyżkach spośród sercowatych, ciemnozielonych, pokrytych srebrzystym rysunkiem liści.

Gdzie postawić?

Cyklameny zdecydowanie wolą chłodniejsze powietrze. Najlepiej postawić je na parapecie, pod którym nie ma kaloryfera. Nie lubią też ostrych promieni słonecznych, najodpowiedniejszy więc dla nich będzie parapet północnego, wschodniego lub zachodniego okna.

Jak podlewać

Cyklameny trzeba regularnie i dość obficie podlewać oraz co dwa tygodnie wzmacniać nawozem do roślin kwitnących. Nie należy natomiast spryskiwać ani moczyć kwiatów, bo zaczną ciemnieć lub opadać. Ponieważ jednak lubią wilgoć, dobrze jest postawić je w misie wypełnionej wodą i kamykami.

By zakwitł powtórnie

 Jeśli chcemy, by cyklamen ponownie rozkwitł, po przekwitnięciu ograniczamy podlewanie i przerywamy nawożenie. Doniczkę z bulwą umieszczamy na ok. dwóch miesięcy w chłodnym miejscu (temp. 15 st. C) i podlewamy niezbyt obficie raz na dwa tygodnie, by nie zaschły korzenie i nie obumarła bulwa. Liście, które zasychają, systematycznie usuwamy. Potem przesadzamy ją do nowej ziemi. Doniczka może być ta sama, gdyż cyklameny lepiej kwitną w ciasnych pojemnikach. Gdy pojawią się liście, roślinę ustawiamy w możliwie chłodnym i jasnym miejscu i zaczynamy regularnie podlewać. Po dwóch tygodniach możemy rozpocząć nawożenie.

Przeczytaj też: Hydrolat – idealne nawilżenie skóry

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj 

Najnowsze