Czy grozi ci Alzheimer? To zależy od twojego stylu życia!

2015-05-11 17:14

Coraz więcej osób choruje na Alzheimera. Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia, grozi nam nawet epidemia! Dlaczego ludzie chorują na Alzheimera? Co wywołuje tę chorobę? Sprawdź, czy możesz zachorować na Alzheimera i co zrobić, żeby tego uniknąć. Ogromne znaczenie ma twój styl życia.

Grozi nam epidemia choroby Alzheimera! Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia, do 2050 roku chorować będzie jedna na trzy osoby w grupie ludzi po 65. roku życia. Nie tylko geny przyczyniają się do zachorowania, ale również styl życia. Zdaniem naukowców, można temu zapobiec za pomocą odpowiedniej profilaktyki. – Geny ukierunkowują nas w stronę określonych chorób, ale silniejsze od nich jest środowisko. To dobra wiadomość, bo daje nam możliwość ingerowania w przeznaczenie zapisane nam w DNA – powiedział w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle Giovanni Scapagnini, profesor medycyny oraz biochemii klinicznej, członek American Society for Neuroscience. Według profesora Scapagniniego, wiedza o własnej podatności na Alzheimera jest dużym obciążeniem psychicznym, ale umożliwia zahamowanie rozwoju choroby jeszcze przed wystąpieniem pierwszych objawów. Uczony podkreśla, że choroba zaczyna się nawet na 20 lat przed pierwszymi symptomami. Gdy pojawiają się pierwsze zaniki pamięci, jest już za późno na ingerencję w przebieg choroby. Według lekarza, praca nad sobą przed wystąpieniem objawów, może skutecznie zniwelować ryzyko zachorowania. W profilaktyce Alzheimera ważne są: zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna i umysłowa oraz zaangażowanie społeczne.

– Odżywianie to najlepszy sposób, aby zapobiec chorobie Alzheimera, ponieważ można oddziaływać bardzo dobrze zarówno na stres oksydacyjny, jak i na stan zapalny można też pracować nad genami, które uczestniczą w możliwym ataku choroby – powiedział profesor Scapagnini. Zmiany otępienne występują rzadziej u ludzi bardziej wykształconych. Aby uniknąć choroby, należy dużo czytać, grać, uczyć się oraz rozwiązywać krzyżówki. Pozwoli to utrzymać na dłużej sprawność mózgu. Również bogate życie towarzyskie i rodzinne, wizyty w kinie i teatrze czy wolontariat przeciwdziałają Alzheimerowi i innym odmianom demencji.

Zobacz też: Nadmiar snu może doprowadzić do zaburzeń pracy mózgu i śmierci!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki