kobieta, przemoc

i

Autor: pixabay.com/zdjęcie poglądowe Paruszowice: Wyszła przez okno i umarła. Kobieta uciekała przed oprawcą?

Czym charakteryzuje się przemoc psychiczna? Rozpoznaj, czy jesteś jej ofiarą

2021-11-09 13:12

Przemoc może przyjmować różne formy. Nie ma swojego źródła jedynie w agresji fizycznej, ale także seksualnej czy psychicznej. Ta ostatnia jest o tyle groźna, iż nie zawsze jest widoczna dla środowiska. Często nawet sama ofiara nie uświadamia sobie tego, że stosuje się wobec niej przemoc psychiczną. Zapoznaj się z kilkoma znakami ostrzegawczymi, aby móc rozpoznać, czy jesteś narażona na doświadczanie psychicznej przemocy.

Przemoc psychiczna dotykać może wszystkich, bez względu na wiek, pochodzenie czy płeć. Odpowiednio wczesne jej wykrycie może pomóc w odcięciu się od toksycznych znajomości lub w podjęciu pracy nad bliskimi relacjami.

Sprawia, że czujesz się źle

Psychiczna przemoc ma za zadanie przede wszystkim poniżyć drugiego człowieka. Jeśli w jakiejś relacji czujesz się gorzej, czujesz się bezwartościowa, jest to znak, że druga osoba stosować może wobec Ciebie tego rodzaju przemoc.

Twoje zachowanie wyraźnie się zmienia

Kiedy będąc w pobliżu innej osoby, Twoje zachowanie różni się od zwyczajnego, jest to znak ostrzegawczy. W przemocy psychicznej agresorzy często stosują manipulację, której na pierwszy rzut oka możemy nie być świadomi.

Obawiasz się o swoją przyszłość

U boku osoby stosującej przemoc psychiczną, może pojawiać się u Ciebie lęk dotyczący przyszłości. Będziesz miała poczucie, że w Twoją stronę stosowane są groźby bądź szantaż.

Masz poczucie uzależnienia od drugiej osoby

Niestety agresorzy często odcinają drugą osobę od zewnętrznego świata, umniejszają jej samodzielności. Ofiara często po czasie uświadamia sobie, że jest uzależniona od drugiej osoby (czy to partnera czy rodzica).

Współwystępowanie przemocy fizycznej

Przemoc psychiczna często występuje jednocześnie z wybuchami agresji fizycznej, przez co możemy umniejszać jej rolę. Warto jednak zdawać sobie sprawę z jej istnienia, nawet w przypadku bycia ofiarą przemocy fizycznej.

Po uświadomieniu sobie, że jesteś ofiarą przemocy psychicznej warto podjąć działania. Zwrócenie się do zaufanej osoby o pomoc, wykonanie telefonu na linię zapewniającą pomoc czy udanie się do specjalisty – to najlepsze rozwiązania w takiej sytuacji.

Sonda
Czy kary za przemoc domową powinny być wyższe?
Express Biedrzyckiej - Aleksandra Gajewska: Nie możemy ulegać prowokacjom

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki