Czym różni się separacja od rozwodu

2010-02-01 3:00

W obydwu przypadkach para się rozstaje. Jednak kiedy jest w separacji, nie może ponownie zawrzeć związku małżeńskiego

To niejedyna różnica między rozwodem a separacją. Uzyskanie tej drugiej jest znacznie łatwiejsze, szybsze i tańsze. W sądzie trzeba udowodnić, że nastąpił zupełny, ale nie trwały rozkład pożycia, jak w przypadku rozwodu. Jeśli małżonkowie nie mają małoletnich dzieci, to powinni bez problemu otrzymać separację na ich zgodny wniosek.

Wtedy sąd nie będzie orzekał o winie, a więc żadne z małżonków nie poniesie winy za rozkład pożycia. Warto wiedzieć, że żona nie może wrócić do dawnego nazwiska. Jest to możliwe tylko po rozwodzie. Na małżonkach żyjących w separacji ciąży też obowiązek wzajemnej pomocy, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Mogą za to znieść w sądzie separację i nie muszą po raz drugi zawierać małżeństwa.

Co więc daje rozwód, a co separacja? Po orzeczeniu obydwu następuje rozdzielność majątkowa. Podobnie wygląda również możliwość dochodzenia alimentów. Jednak po rozwodzie obowiązek płacenia byłemu małżonkowi wygasa po zawarciu przez niego kolejnego małżeństwa. A kiedy zobowiązanym do alimentów jest małżonek, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia, to okres płacenia może skończyć się po 5 latach. Podczas separacji o władzy rodzicielskiej nad wspólnym dzieckiem też orzeka sąd.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki