Depresja to poważna choroba. Jak ją rozpoznać? Co powinno nas zaniepokoić?

2014-06-04 15:31

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zalicza ją do najpoważniejszych chorób na świecie, nierzadko kończących się śmiercią. Niestety, często jest lekceważona. A o kimś, kto na nią cierpi, co najwyżej mówi się, że "ma doła". I każe mu się wziąć w garść... Takie podejście może jeszcze bardziej choremu zaszkodzić.

Wielu z nas nie zdaje sobie z tego sprawy, że ciągłe złe samopoczucie, niepokój, napady agresji, złości, różne infekcje czy bóle mogą być objawem niezdiagnozowanej depresji - mówi psychiatra, dr Sławomir Wolniak, ordynator Kliniki Psychiatrycznej Wolmed. - Dlatego nie lekceważmy tych sygnałów, bo to, co bierzemy za lenistwo, brak chęci do życia, może właśnie być depresją. Chorobą, która wymaga specjalistycznego leczenia. W tym przypadku nakłanianie do wzięcia się w garść nie ma żadnego zastosowania.

Czynniki genetyczne i życiowe

Trudno znaleźć jakiegoś konkretnego winowajcę będącego sprawcą depresji. Znaczenie mają czynniki genetyczne, przebyte inne schorzenia (np. różne stany zapalne) i tzw. czynniki życiowe, np. utrata bliskiej osoby, niskie poczucie własnej wartości czy problemy finansowe. Często w ogóle nie da się ustalić konkretnego sprawcy, tylko czynniki sprzyjające rozwojowi tej choroby.

Niepokojące objawy

Wśród licznych objawów depresji są te bardziej i te mniej charakterystyczne, do których należą:
- apatia, obojętność, brak zainteresowania otoczeniem;
- zmienne nastroje, drażliwość, częsty płacz bez powodu;
- zaburzenia snu i łaknienia;
- problemy z koncentracją, pamięcią;
- częste bóle głowy, brzucha, nerwobóle;
- utrata libido;
- izolowanie się nawet od najbliższych;
- myśli samobójcze.

Jak się chronić

Choć depresja może dopaść każdego w najmniej oczekiwanym momencie, lekarze nie mają wątpliwości, że zdrowy styl życia oddala ryzyko zachorowania. Oto parę sposobów, by jej uniknąć:
- Wysypiaj się, bo dobry sen dobrze robi na kondycję psychiczną.
- Pamiętaj o aktywności fizycznej, zwłaszcza jeśli czujesz przemęczenie. Nawet krótki spacer na świeżym powietrzu to ożywczy zastrzyk dla mózgu.
- Zamiast sięgać po wspomagacze nastroju, spotkaj się z przyjaciółmi, wybierz się do kina, sięgnij po dobrą lekturę.
- Znajdź sobie jakieś hobby.
- Nie zmuszaj się do pracy, kiedy czujesz, że twój organizm wyraźnie się temu sprzeciwia. Zrób sobie wtedy choćby krótki odpoczynek.

23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. Zazwyczaj w tym dniu odbywają się różne akcje edukacyjne i happeningi. To okazja, żeby sprawdzić, czy to, co wydaje ci się obniżeniem nastroju, jest tylko chwilową psychiczną niedyspozycją, czy jednak stanowi powód do niepokoju. Pamiętaj, depresja wymaga leczenia.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki